ההבטחות והמחלוקות: מאחורי הקלעים של מתווה הנשיא החדש

ההבטחות והמחלוקות מאחורי מתווה הנשיא החדש
רה"מ דחה את טיסתו לברלין ונפגש עם גורמים פוליטיים בכנסת • מזכיר הממשלה לשעבר עובד יחזקאל הוא המתווך מטעם הרצוג • סמוטריץ' ביטל טיסה לפנמה וחזר לארץ | כל הפרטים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
לוין הרצוג נתניהו
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נשיא המדינה יצחק הרצוג יציע הערב (רביעי) את "מתווה העם" לשינויים במערכת המשפט. ראש הממשלה בנימין נתניהו דחה את טיסתו לברלין לשעות הערב המאוחרות, ונפגש עם יו"ר ועדת חוק, חוקה ומשפט שמחה רוטמן והשר המקשר יואב קיש בנוגע לרפורמה. השר סמוטריץ' ביטל טיסה לפנמה וחזר לארץ.

לכאן חדשות נודע כי המתווך מטעם הנשיא הרצוג הוא עובד יחזקאל, לשעבר מזכיר הממשלה. בין המשתתפים בפגישה נוכחים גם דרעי וניר ברקת. עם חבר הכנסת לוין יוצרים קשר טלפונית כיוון שהוא יושב שבעה על אביו.

שיחות של שעות שהתקיימו היום ואמש בין עובד יחזקאל לשר לנושאים אסרטגיים רון דרמר הסתיימו ללא הסכמה. הרצוג הבטיח לחרדים כי חוק הגיוס יהיה חסין מביקורת שיפוטית, יו"ר ש"ס אריה דרעי הציב אולטימטום לפיו החוק שמאפשר לו להיות שר חייב להיות בכל מתווה. 

לדברי מעורבים במגעים על הרפורמה המשפטית - אין הסכמות סביב הוועדה לבחירת שופטים ככל הנראה יהיה יתרון קל לקואליציה, אך לא ברור עדיין מהו וכרגע זהו שורש המחלוקת. כמו כן, היועמ"שים יישארו מינוי מקצועי - אך עמדתם לא תהיה מחייבת. שני הצדדים יצאו לא מרוצים ממתווה הפשרה של הנשיא. בלשכת נתניהו לא ידחו את המתווה אבל בשיחות סגורות אומרים כי ״הוא לא שווה כלום״.

עובד יחזקאל המתווך מטעם הנשיא, מזכיר הממשלה לשעבר

מוקדם יותר, חבר הכנסת יצחק פינדרוס מיהדות התורה אמר היום בריאיון לתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב כי הוא מתנגד לפסילת חוקים שתחייב החלטה פה אחד של כלל השופטים וכינה זאת דרישה "מוגזמת", וטען כי מינוי שופטים לא צריך להיות רק בידי הקואליציה.

הביקורת שמותח פינדרוס על המהלכים במערכת המשפט, מצטרפת לסימני שאלה נוספים שקיימים בקואליציה. כפי שפורסם אתמול בכאן חדשות, חבר הכנסת יולי אדלשטיין, שנעדר מההצבעות על חוק הנבצרות ופסקת ההתגברות על דעת עצמו, ספג ביקורת פנים מפלגתית על התנהלותו. בסביבתו של הח"כ אומרים כי הוא לא יצביע על חוקים שלא דנו בהם בליכוד ושהוא לא מכיר לעומק - כולל חוקי הרפורמה המשפטית. מהליכוד נמסר: "ברור לנו שאיבדנו את אדלשטיין, לא בונים עליו בהצבעות".

האזינו לריאיון המלא של יצחק פינדרוס בכאן רשת ב

השר יעקב מרגי מש"ס התייחס מוקדם יותר היום בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב ל"חוק דרעי 2", שצפוי לעלות היום להצבעה בקריאה ראשונה: "הלוואי שלא היינו נזקקים לחוק הזה. חבל שלא קשובים ורוצים להתמודד עם האמת. נאמרו דברים מאוד ברורים על ידי היועמ"ש הקודם - נעשתה כאן עוולה". על עמדת המפלגה בנוגע לפשרה סביב הרפורמה, אמר: "במילה אחת - כן. אנחנו דוחפים ודורשים שתהיה הידברות. לצערי, היד המושטת לא נענית ביד חמה".

הפופולריים