נתניהו על מתווה הנשיא: לצערי לא מביא לאיזון ומנציח את המצב הקיים

נתניהו: מתווה הנשיא לא מביא לאיזון
בקואליציה תקפו, מזכיר הממשלה: "לא מתווה שהוסכם בדרך כלשהי על ידי גורם כלשהו בקואליציה", ח"כ גוטליב: "בשביל מה לנצח בבחירות?" • באופוזיציה בירכו: "קוראים להתחיל בקידומו באופן מיידי"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו, יצחק הרצוג, יאיר לפיד
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

הנשיא יצחק הרצוג פרסם אתמול בערב (רביעי)  את מתווה הנשיא אותו הוא כינה "מתווה העם". ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב למתווה דקות ספורות לפני שעלה על מטוסו לביקור המדיני בברלין: "לצערי לא מביא לאיזון, ומנציח את המצב הקיים". בקואליציה תקפו את המתווה וטענו "בשביל מה ניצחנו בבחירות?". ואילו באופוזיציה בירכו: "לאמץ את המתווה, ולהתחיל בקידומו באופן מיידי".

למתווה הנשיא המלא - לחצו כאן

ראש הממשלה אמר רגע לפני עלייתו למטוס: "כל ניסיון להגיע להסכמה והידברות הוא ראוי ועל כן נציגי הקואליציה נדברו פעם אחר פעם, בעוד שנציגי האופוזיציה לא היו מוכנים להתדיינות אחת. הדברים לא היו מוסכמים כי נציגי הקואליציה וסעיפים מרכזיים רק מנציחים את המצב הקיים. זאת האמת המצערת". 

בהודעה משותפת של ראשי הקואליציה, נכתב כי "הצעתו של נשיא המדינה פירושה ביטול מוחלט של השינויים הדרושים במערכת המשפט. היא חד צדדית, מוטה ולא מקובלת. ההצעה מתעלמת מבעיות השורש שהוצגו על ידי הנשיא בנאומו הראשון ואף מחריפה אותן. כל ראשי מפלגות הקואליציה וחברי מפלגות המחנה הלאומי מאוחדים כדי להביא מתווה טוב לאיזון אחראי בין רשויות השלטון".

שר החינוך והשר המקשר יואב קיש שחרר תגובה בשם כל מפלגת הליכוד בה נכתב: "כל ניסיון להגיע להסכמה הוא ראוי, אך במשך שבועות שנציגי הקואליציה קיימו הדברות עם הנשיא נציגי האופוזיציה סרבו לקיים התדיינות כלשהיא. המתווה שהציג הנשיא אמנם התייחס לנושאים ברפורמה אך לצערינו הוא כולל סעיפים מרכזיים שרק מנציחים את המצב הקיים ואינם מייצרים את האיזון המינימלי הדרוש בין הרשויות". כמו כן, הוא הודיע שמלבד הנושא הביטחוני, עוצר הריאיונות של הליכוד הופסק. 

מזכיר הממשלה יוסי פוקס טען כי "זה מתווה חד צדדי", לדבריו, "לא מתווה שהוסכם בדרך כלשהי על ידי גורם כלשהו בקואליציה". ח"כ טלי גוטליב מהליכוד צייצה בדף הטוויטר שלה: "רוב לאופוזיציה בוועדה למינוי שופטים. מקורי. בשביל מה לנצח בבחירות? כבר עדיף להפסיד".

ראש האופוזיציה ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד בירך על המתווה ומסר: "עלינו לגשת למתווה הנשיא מתוך כבוד למעמד, לרצינות שבה נכתב ולערכים העומדים בבסיסו". הוא המשיך ותקף את הקואליציה: "תגובתם למתווה היא ביזוי של מוסד הנשיאות, זלזול גמור בגודל השעה ומחיקת הרעיון שאנחנו עם אחד. כל עוד ממשיכה הקואליציה בדהירת החקיקה הקיצונית והדורסנית, הסכנה לדמוקרטיה הישראלית לא חלפה ונמשיך להיאבק על ישראל יהודית, דמוקרטית, ליברלית וחזקה".

גם במחנה הממלכתי בירכו על המתווה ועל "המאמץ העילאי שהנשיא הקדיש למען אחדות עם ישראל, מניעת המשבר החוקתי, ומלחמת אחים שעלולה לפרוץ ביננו". בהודעה שמסרה המפלגה נכתב עוד: "סיעת המחנה הממלכתי מקבלת את מתווה הנשיא כמקשה אחת, כבסיס לחקיקה במקום מתווה החקיקה המסוכן הקיים. אני קורא לנתניהו ולכלל הגורמים במערכת הפוליטית לנהוג באחריות, בשעה גורלית זו, לאמץ את המתווה, ולהתחיל בקידומו באופן מיידי".

ראש הממשלה לשעבר נפתלי בנט שיחרר תגובה מטעמו וטען כי "אין מנצחים ומפסידים במתווה הנשיא", לדבריו, "זהו פתרון למשבר הנוראי שמסכן את מדינת ישראל. גם עבורי כאיש מחנה הימין שמדבר על רפורמה משפטית שנים רבות המתווה הזה אינו התגשמות כל חלומותיי, אבל ברגע הזה אני מבין שמעל שמי ישראל מרחפת סכנה אמיתית של מלחמת אחים, והדבר החשוב ביותר הוא להגיע להסכמות רחבות. אומרים כן למתווה העם של הנשיא. ונשארים ביחד".

הפופולריים