המפכ"ל: "המשטרה תפעל אך ורק על פי דין"

המפכ"ל: "המשטרה תפעל אך ורק על פי דין"
שבתאי שיגר מסר לבן גביר במהלך מטווח אימון ליחידת כוננות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שבתאי בן גביר
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי שיגר היום (שישי) במהלך ביקור בבסיס במתקן אדם מסר לשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר: "משטרת ישראל תישאר א-פוליטית ותפעל אך ורק על פי דין". בבסיס מתנדבי כיתת כוננות כפר סירקין דרום השרון ערכו מטווח ירי, כחלק מההערכות לרמדאן.

השר בן גביר נפגש אתמול עם מפקד מחוז תל אביב במשטרה, עמי אשד, לראשונה מאז שהחליט להדיח אותו, בהערכת המצב בחפ"ק לקראת ההפגנות נגד הרפורמה המשפטית. זאת אחרי שהיוצעת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה מסרה את עמדתה בעניין הבג"ץ שהוגש לבקשות למתן צו ביניים בעניין תיקון פקודת המשטרה, המעלות טענות ביחס למעורבות בן גביר בסוגיות הנוגעות למימוש חופש המחאה וזכות ההפגנה. בין היתר, היועצת כתבה כי "התיקון לא העניק לשר סמכות להתערב בשיקול הדעת המבצעי והאופרטיבי הנתון למשטרה, חלף התווית מדיניות וקביעת עקרונות כלליים בלבד".

בהרב-מיארה כתבה בעמדתה כי לשר הממונה על המשטרה ישנה סמכות להתוות מדיניות כללית, לרבות בעניין הפגנות. אולם, עליו להימנע ממתן הנחיות אופרטיביות, באופן ישיר או עקיף, גם כשהן ניתנות כהוראות מדיניות לכאורה. עוד הדגישה כי לשוטרים ולמפקדי המשטרה בשטח נתון שיקול דעת עצמאי ומקצועי.

שלשום שבתאי הורה לנציבי המשטרה כי כל שיח עם השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר ומשרדו ייעשה רק דרך לשכת המפכ"ל. המפכ"ל אמר כי השר צלצל לאחרונה למפקדי מחוזות במהלך הפגנות – ולכן הורה לא לענות לו.

בתוך כך, ראש לשכת המפכ"ל, סנ"צ ינון בנימין, חתם על תצהיר לבג"ץ נגד המעורבות של בן גביר בפעילות המשטרה. לפי תגובת המדינה על העתירות נגד השר, שהוגשו שלשום לבג"ץ, בן גביר הורה בין היתר למשטרה להרוס מספר מבנים בניגוד לעמדה המקצועית והמבצעית. סנ"צ בנימין אישר כי ביום המחאות בחמישי שעבר השר התקשר למפקדי מחוזות תוך כדי האירועים.

הפופולריים