50 שנות מחל: איך הפכה מפלגת העם למפלגה של איש אחד?

איך הליכוד הפכה ממפלגת העם למפלגה של איש אחד?

מסע היסטורי בתנועת הליכוד - מימי מנחם בגין ועד ימי בנימין נתניהו
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תמונת סדרה - 50 שנות מחל, אלון שרביט -
צילום: תמונת סדרה - 50 שנות מחל, אלון שרביט -

במלאת 50 שנה להקמת תנועת הליכוד, שודרה בחדשות הערב בכאן 11 סדרת הכתבות "חמישים שנות מחל" של אלון שרביט. מסע היסטורי בתנועה - מימי מנחם בגין ועד ימי בנימין נתניהו. איך הפכה מפלגת העם למפלגה של איש אחד?

צפו בפרק 1: איך השתנתה המפלגה מימי בגין ועד נתניהו?

הפרק הראשון בסדר עסק בהקמת התנועה ובמהפך בבחירות 1977. בפרק הוצגו הקלטות נדירות של ראש הממשלה המנוח מנחם בגין, קטעי ארכיון וריאיון עם אחד השרים הקרובים ביותר אל בגין באותה התקופה, משה נסים, שהיה שר משפטים ושר אוצר, שנחרד לדבריו מהמתרחש בימים אלה.

צפו בפרק ה-2: מה הוביל לנפילתם של "נסיכי הליכוד"?

הפרק השני עסק ב"נסיכי הליכוד" שאיבדו את מעמדם. במשך כמעט 20 שנה, מתחילת שנות ה-80 ועד סוף שנות ה-90 היו "הנסיכים" הקול המשמעותי במפלגה – עד שהגיע בנימין נתניהו. כיום הם לא מרגישים עוד שייכות לתנועה שלטענתם איבדה את דרכה. את הנסיכים מייצגים דן מרידור ולימור לבנת. את ההסבר למה הם כבר לא רלוונטים ואפילו יריבים של המפלגה בעידן נתניהו מספקים לנו פעילי ליכוד, השר מיקי זוהר וח"כ דני דנון.

צפו בפרק ה-3: מה מחבר בין הליכוד לבני עדות המזרח?

הפרק השלישי עסק בברית שהוביל בגין עם עדות המזרח, שהבטיחה את הניצחון ב-77 ונותרת חזקה עד היום – אפילו שמעולם לא היה יושב ראש מזרחי למפלגה.

צפו בפרק ה-4: הקשר הבלתי נפרד בין הליכוד החילוני למפלגות הדתיות והחרדיות

הפרק הרביעי עסק בקשר בין הליכוד למפעל ההתנחלויות. פעם, הליכוד היתה מפלגה חילונית לגמרי. היום, הזהות עם הדת, הדתיים הלאומיים והחרדיים כמעט בלתי ניתנת להפרדה.

הפופולריים