הייעוץ המשפטי לממשלה נגד חלקים ממתווה הנשיא

הייעוץ המשפטי לממשלה נגד חלקים ממתווה הנשיא
משנים של היועמ"שית אמרו בשיחות עם גורמים משפטיים שהחלקים במתווה שמכשיר את מינויו של דרעי לשר הם ניצול לרעה של סמכויות הכנסת. הייעוץ המשפטי לממשלה הביע התנגדות זאת ל"חוק דרעי 2", והם מתנגדים באותה מידה לחלקים במתווה שמאפשרים זאת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יצחק הרצוג גלי בהרב מיארה
צילום: צילום: אבשלום ששוני ושיר תורם, פלאש 90

שידור חי בכאן רשת ב


בימים האחרונים קיימו שניים מהמשנים של היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה שיחות עם גורמים משפטיים ובהן הביעו התנגדות לחלקים במתווה הפשרה של הנשיא יצחק הרצוג לרפורמה המשפטית. כך דווח היום (ראשון) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. עיקר ההתנגדות נוגע לחלקים שיאפשרו את חזרתו של יו"ר ש"ס אריה דרעי לשולחן הממשלה, דבר שכבר התנגדו לו בעבר.

באותן שיחות, שהתקיימו לאחר שהנשיא פרסם את המתווה שלו באופן פומבי, טענו המשנים של בהרב מיארה שהחלקים במתווה שמכשירים את מינויו של דרעי לשר למרות שנפסל בידי בג"ץ הם ניצול לרעה של סמכויות הכנסת. הייעוץ המשפטי לממשלה כבר הביע התנגדות זאת ל"חוק דרעי 2", שקובע שלא תהיה ביקורת שיפוטית על מינוי שרים, והם מתנגדים באותה מידה לחלקים במתווה הנשיא שמאפשרים זאת. 

הדבר עשוי להביך את ראשי האופוזיציה, חברי הכנסת בני גנץ ויאיר לפיד, שהביעו תמיכה במתווה הפשר של הרצוג, ועכשיו יידרשו לבחור בין עמדת הנשיא לעמדת הייעוץ המשפטי. מלשכתה של היועצת המשפטית לממשלה בחרו שלא להתייחס לדברים.  

"חוק דרעי 2" אושר לקריאה ראשונה בכפוף לרוויזיה בוועדה המיוחדת בכנסת ביום רביעי בשבוע שעבר. בחוות הדעת שבהרב מיארה שלחה בראשית פברואר לשר המשפטים יריב לוין בעניין החוק נכתב כי "ישנה סבירות גבוהה לכך שבית המשפט לא יסתפק הפעם בהערת אזהרה, אלא יקבע כי מדובר בשימוש לרעה בסמכות הכנסת". בהרב מיארה הוסיפה בפנייתה כי "עמדתנו היא כי בשל הקשיים המהותיים והאחרים שטמונים בהצעת החוק, יש להתנגד לו". 

הגשר לפשרה | האזינו להסכת עוד יום

עיקרי המתווה שהציג הרצוג ביום שלישי בשבוע שעבר הם: לקואליציה לא יהיה רוב בוועדה למינוי שופטים, תיקון חוקי יסוד יתאפשר רק ברוב של 61 חברי כנסת לפחות, חוות דעת של יועצים משפטיים יהיו מחייבות, למעט הצעות חוק, וזכויות יסוד כמו כבוד האדם יעוגנו. הרצוג הבטיח בנאומו כי חוק הגיוס יהיה חסין מביקורת שיפוטית.

הפופולריים