רוטמן הודיע על ריכוך נוסף ברפורמה: יוחזרו שלושת שופטי העליון לוועדה למינוי שופטים

רוטמן הודיע על ריכוך נוסף ברפורמה
רוטמן צפוי להציג בישיבת ראשי הקואליציה נוסח מעודן של החוק שישנה את הרכב הועדה לבחירת שופטים, ושל החוק שיאסור על התערבות שיפוטית בחוקי יסוד
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שמחה רוטמן, בנימין נתניהו, יריב לוין
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראשי מפלגות הקואליציה יתכנסו הערב (ראשון) לדיון על ריכוך הרפורמה במערכת המשפט. שר המשפטים יריב לוין צפוי להשתתף בישיבה. יושב ראש הוועדה שמחה רוטמן צפוי להציג נוסח מעודן של החוק שישנה את הרכב הוועדה לבחירת שופטים, ושל החוק שיאסור על התערבות שיפוטית בחוקי יסוד.

יו"ר ועדת החוקה שמחה רוטמן הודיע על עוד ריכוך ברפורמה. על פי רוטמן, יוסר החלק ברפורמה שקובע ששר המשפטים ייבחר שני שופטים שיצאו לפנסיה, בהסכמת נשיאת העליון, והוא מוכן להשאיר את המצב הקיים היום בוועדה למינוי שופטים, שבו חברים בה שלושה שופטים מבית המשפט העליון (כולל נשיאת העליון). זאת, ביחס להליך בחירת שופטי העליון. כשהוועדה בוחרת שופטים לבית משפט מחוזי ולשלום, מציע רוטמן שנציגות השופטים תהיה באמצעות שלושת הנשיאים המכהנים - נשיאי העליון, המחוזי והשלום.

> נתניהו נגד הרמטכ"ל והמפכ"ל: מצפה מהם להיאבק בסרבנות ובחסימת כבישים

לפי המתווה שרוטמן צפוי להציג, הקואליציה תוכל למנות ברוב רגיל את המינויים הראשונים בלבד בוועדה לבחירת שופטים, ולאחר מכן תדרש לרוב מיוחס, שיחייב אותה לשתף פעולה עם חברי כנסת נוספים. בנוגע לחוקי היסוד - הם יצטרכו לעבור בארבע קריאות, כשהאחרונה תעבור בכנסת הבאה או ברוב גדול בכנסת הנוכחית. בנוסף, יש כוונה לשריין מפני ביקורת שיפוטית את כל חוקי היסוד הקיימים היום, ולחוקק זאת כך שכדי לשנותם יצטרכו רוב מיוחס בכנסת.

בינתיים, בוועדת החוקה דנים על המשך הכנת החלק הראשון ברפורמה המשפטית לקריאה שנייה ושלישית - הוועדה לבחירת שופטים ונושא חוקי היסוד. חבר הכנסת יואב סגלוביץ' אמר ליושב ראש הוועדה רוטמן: "אנחנו לקראת פירוק פנימי של גורמי הביטחון אבל לא אכפת לכם. אתם אומרים לנו לסמוך עליכם אבל אני לא סומך עליכם". חברת הכנסת אורנה ברביבאי הוסיפה: "הציבור לא ייתן לאדם יחיד כמוך, יחד עם לוין ונתניהו, לפרק את החירות והעצמאות שלנו". 

מנגד, חבר הכנסת משה סעדה טען בוועדה: "לצערי כשאני מגיע לפה אני נזכר בסוכני הכאוס שמנסים להוביל להפחדה ולתבהלה. אמירות שקריות כמו שהרפורמה תוביל למדינת הלכה או תוביל לדיקטטורה. אני מקווה שגורמים שהם כן אחראים ידברו איתנו. המרחק לא רב ואפשר להגיע בתוך כמה שעות להסכמות". 

בקואליציה שואפים להעביר עד סוף המושב, בעוד כשבועיים, את שני החוקים הללו ולכן יחלו בשבוע הבא דיונים מרתוניים בוועדת החוקה. במקביל, גורמים המעורבים במשא ומתן מסרו כי ראש הממשלה בנימין נתניהו לוחץ על מנת להגיע לפשרה, אך שר המשפטים יריב לוין עדיין מסרב ודורש לאשר את החוק שישנה את הרכב הוועדה לבחירת שופטים, ללא שינויים.

יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ אמר הבוקר בריאיון לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד בכאן רשת ב: "אם היינו נכנסים לחדר בצורה מסודרת אני משוכנע שהיינו מגיעים למשהו שכולנו מסכימים עליו. אני אומר לנתניהו - עצור את התהליך ונגיע להסכמות".

האזינו לריאיון המלא עם בני גנץ בכאן רשת ב

נציגי פורם העסקים שמרכז איש העסקים הראל ויזל נפגשו אמש עם ארבעה חברי הכנסת מהליכוד בתל אביב - דוד ביטן, חנוך מילביצקי, אלי דלל ושלום דנינו. נציגי הפורום הביעו חשש מהפגיעה הכלכלית בעקבות הרפורמה המשפטית, שלדבריהם כבר החלה. 

הפופולריים