נתניהו: מצפה מהרמטכ"ל להיאבק בסרבנות, ומהמפכ"ל להיאבק בחסימות

נתניהו: מצפה מהרמטכ"ל להיאבק בתקיפות בסרבנות
רה"מ בישיבת הממשלה: "לא נקבל אנרכיה ואלימות משום צד". לפיד הגיב - "הכול בידיים שלך, תפסיק להפיל את האחריות על אחרים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו ישבת הממשלה نتنياهو
צילום: MARC ISRAEL SELLEM/POOL

ברקע המחאות נגד הרפורמה המשפטית, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (ראשון) בישיבת הממשלה כי הוא "מצפה מהרמטכ״ל להיאבק בתקיפות בסרבנות ומהמפכ"ל להיאבק בחסימת כבישים. לא נקבל אנרכיה, לא נקבל אלימות משום צד". עוד הוא הוסיף: "אני מצפה משב"כ והפרקליטות לטפל בנחישות, בלי הנחות ובלי לעגל פינות, במסיתים לרצח שרים, ראש הממשלה ומשפחתו".

ראש האופוזיציה יאיר לפיד הגיב לנתניהו וצייץ בטוויטר: "תעצרו את החקיקה והרמטכ"ל לא יצטרך להיאבק בסרבנות, ראש השב"כ לא יצטרך להלחם בהסתה, והמפכ"ל יוכל להתפנות למלחמה בטרור לפני הרמדאן. הכול בידיים שלך, תפסיק להפיל את האחריות על אחרים״. 

דבריו של נתניהו מגיעים לאחר שמאות מאנשי המילואים במערך המבצעים המיוחדים ובמערך הסייבר ההתקפי הודיעו שלא יתייצבו מהיום לשירות התנדבותי. זאת ברקע הבאת חוק הנבצרות לכנסת היום לקריאה שנייה ושלישית. גם במערך המילואים ביחידות המובחרות הודיעו שיתקשו לשרת אם הרפורמה המשפטית תצא לדרך. זאת נוסף לטייסי טייסת 69 שהתריעו שלא יתייצבו לאימונים. 

הפגנות נגד הרפורמה המשפטית התקיימו בכ-120 מוקדם אתמול. ברחוב קפלן בתל אביב הידרדרו ההפגנות לקטטה בין תומכי הרפורמה למתנגדיה. לאחר המחאה, ירדו מפגינים רבים לנתיבי איילון והחלו לצעוד על הכביש. המשטרה עצרה את התנועה והדפה את המוחים, בין השאר באמצעות פרשים. שלושה מפגינים נעצרו.

שורה של אירועי אלימות היו נגד מפגינים בכמה מוקדים: בהרצליה עצרה המשטרה תושב העיר בן 57 בחשד שפגע במפגין בעיר בזמן שניסה לנסוע ברכבו. המפגין נפצע קל. בגבעתיים נעצר תושב העיר בן 24 בחשד לתקיפה ואיומים לאחר שרכב עם אופנועו בתוך קבוצת מוחים ברחוב ויצמן בעיר. באור עקיבא הושלכו ביצים לעבר המפגינים. כוחות משטרה חילצו זוג מבוגרים שנקלעו עם רכבם להתגודדות של תומכי ליכוד. ארבעה בני אדם נעצרו.

ראשי מפלגות הקואליצה יתכנסו הערב לדיון על ריכוך הרפורמה במערכת המשפט. שר המשפטים יריב לוין צפוי להשתתף בישיבה. יושב ראש הוועדה שמחה רוטמן צפוי להציג נוסח מעודן של החוק שישנה את הרכב הוועדה לבחירת שופטים, ושל החוק שיאסור על התערבות שיפוטית בחוקי יסוד.

הפופולריים