הנשיא ביידן שוחח עם רה"מ נתניהו על הרפורמה: "מביע דאגה וקורא לפשרה"

ביידן שוחח עם נתניהו: "מביע דאגה וקורא לפשרה"
מלשכת נתניהו נמסר כי רה"מ אמר לנשיא האמריקני "שישראל הייתה ותהיה דמוקרטיה חזקה ותוססת". עוד נמסר כי השיחה התמקדה באיום האיראני וב"הרחבת מעגל השלום"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ג'ו ביידן, בנימין נתניהו
צילום: צילום: גטי אימג'ס

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן שוחח הערב (ראשון) בטלפון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, השניים שוחחו כחצי שעה, ודיברו בין היתר על הרפורמה המשפטית. בשיחה בין השניים אמר ביידן לנתניהו כי הוא "מביע דאגה" מהמצב וקורא לפשרה בעניין הרפורמה. מלשכת נתניהו נמסר הוא אמר לנשיא האמריקני "שישראל הייתה ותהיה דמוקרטיה חזקה ותוססת". עוד נמסר כי השיחה התמקדה באיום האיראני וב"הרחבת מעגל השלום".

עוד נמסר כי הנשיא ביידן הדגיש בשיחה את אמונתו שערכים דמוקרטיים תמיד היו, וחייבים להישאר, ושהם סימן ההיכר של מערכת היחסים בין ארה"ב לישראל. לדבריו, חברות דמוקרטיות מתחזקות על ידי בלמים ואיזונים אמיתיים, ועל כן יש לבצע שינויים מהותיים עם הבסיס הרחב ביותר האפשרי של תמיכה עממית. כמו כן, ביידן הביע תמיכה ביוזמות לפשרה שמוצעות בישראל.

השיחה מגיעה ברקע ההודעה שהנשיא שלח בנושא לזוכה הפוליצר טום פרידמן, בעל טור ב"ניו יורק טיימס", בה כתב כי חוכמתן של הדמוקרטיות האמריקנית והישראלית שהן בנויות על על מוסדות חזקים, וכן על איזונים ובלמים ומערכת משפט עצמאית. פרידמן ציין בטור כי הנשיא האמריקני הוסיף שיש צורך בקונצנזוס כדי לבצע שינויים יסודיים, זאת כדי שיזכו לאמון הציבור ויהיו אפשריים לביצוע.

בטור, פרידמן הביא את תגובתו של ביידן כלשונה, וטען כי זו הפעם הראשונה בה נשיא אמריקני מביע את דעתו בקשר לוויכוח פנים-ישראלי על אופיה הדמוקרטי של המדינה. הוא הוסיף גם כי דבריו למעשה מציבים אותו כתומך של גישת הפשרה שמקדם הנשיא יצחק הרצוג, וגם כתומך בשמירת עצמאותה של מערכת המשפט.

ביום חמישי האחרון גם דובר המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן ג'ון קירבי, התייחס לרפורמה ולמחאות נגדה בישראל. קירבי אמר בתדרוך לכתבים כי בארצות הברית קוראים למנהיגי ישראל להגיע לפשרה, וכי תומכים במאמצי הנשיא הרצוג להגיע לפתרון, שעולה בקנה אחד עם עקרונות דמוקרטיים.

מדובר בפעם השלישית בה נשיא ארצות הברית וראש הממשלה שוחחו. הפעם האחרונה בה השניים שוחחו הייתה לאחר הפיגוע הקשה בשכונת נווה יעקב בירושלים בחודש ינואר. לפני כן שוחחו ב-7 בנובמבר 2022, שישה ימים לאחר הבחירות. בשיחתם אמר ביידן לנתניהו: "אנחנו אחים, נעשה היסטוריה ביחד". הנשיא האמריקני הוסיף כי המחויבות שלו לישראל היא "בלתי ניתנת לערעור".

הפופולריים