בוועדת החוקה דנים ב-2,500 הסתייגויות לחוק הוועדה לבחירת שופטים

העיכובים בדרך להצבעה על שינוי בחירת השופטים
באופוזיציה הגישו כ-2,500 הסתייגויות נגד המתווה החדש • הקואליציה דוחה את חקיקת האיסור על בג"ץ לפסול חוקי יסוד למושב הבא • פעילים המתנגדים לרפורמה מתכוונים להגיע בשיירת רכבים לכנסת ולהביע את דעתם | שידור חי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ועדת החוקה, שמחה רוטמן 20.03.23
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ועדת החוקה של הכנסת דנה היום (שלישי) בגרסה המרוככת של המתווה לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים ולאשרה לקריאה שנייה ושלישית. באופוזיציה הגישו כ-2,500 הסתייגויות עד כה נגד המתווה, ומאחר שבקואליציה רוצים לסיים עם ההצבעות בוועדת החוקה עד מחר, הדיון צפוי להימשך לתוך הלילה. מחר מתכננים מתנגדים לרפורמה להגיע בשיירת רכבים לכנסת ולמחות על הריכוך.

בשל לוחות הזמנים הצפופים, הקואליציה החליטה סופית לדחות למושב הבא את חקיקת האיסור על בג"ץ לפסול חוקי יסוד. החוק, שנידון עד השבוע שעבר בוועדת החוקה לצורך קידומו, יוקפא בינתיים – ויחזרו להתעסק בו רק בכנס הבא.

חלקים בסיעת עוצמה יהודית מתנגדים ל"ריכוך" המוצע בחלקה הראשון של הרפורמה, ומעוניינים לבקש חופש הצבעה מסיעתם כדי להתנגד להצעה המעודכנת. גם ביהדות התורה, בינתיים, מסרבים להגיב על המתווה או להתחייב פומבית שיתמכו בו.

אמש הופץ נוסח התיקון לחברי הוועדה, והם נדרשו להגיש את הסתייגויותיהם. ראשי האופוזיציה ביקשו מיו"ר הכנסת, אמיר אוחנה, להורות ליו"ר הוועדה שמחה רוטמן לכנס דיון נוסף, בהשתתפות חברי כנסת ומומחים רלוונטים, ולהעניק עוד זמן ללימוד ולהבנת ההצעה החדשה ולכתיבת הסתייגויות. "כינוס ועדת החוקה מחר היא זילות של הכנסת וזילות של חקיקת חוק יסוד, שיוביל לשינוי מהותי של שיטת הממשל בישראל", הם כתבו אמש.

הורים ומנהלי בתי ספר חסמו הבוקר את שדרות רוקח בתל אביב, כמחאה על המשך קידום הרפורמה המשפטית, ולקראת הגעתו של שר החינוך יואב קיש לכנס באזור. המכללה האקדמית בית ברל הודיעה על השבתה ביום חמישי הקרוב, זהו המוסד האקדמי הראשון שמודיע באופן רשמי על השבתה.

בתוך כך, מליאת הכנסת אישרה הלילה בקריאה שנייה ושלישית את ביטול חוק ההתנתקות בצפון השומרון. לפי הצעת החוק, תותר הכניסה והשהייה בשטח בצפון השומרון שפונה ב-2005. אלא שאלוף פיקוד המרכז בצה"ל לא מתכוון לחתום מיידית על הצו שיחיל את החוק.

אמש אושר חוק דרעי 2 בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. 63 חברי כנסת תמכו ו-55 התנגדו. לפי ההצעה, לא תהיה ביקורת שיפוטית של בג"ץ על מינוי של שרים ובית המשפט לא יוכל לפסול מינוי של שר. הצעת החוק נועדה לאפשר ליו"ר ש"ס אריה דרעי להתמנות שוב לשר. דרעי עצמו בחר שלא להיות נוכח בהצבעה.

הפופולריים