הכנסת אישרה: ישראלים יוכלו לשהות בשטח המפונה בצפון השומרון

אושר: ניתן לשהות בשטח המפונה בצפון השומרון
אדלשטיין, יוזם החוק: "ישראל החלה הלילה את תהליך ההחלמה שלה מאסון הגירוש. כל אימת שנוותר על שטחי מולדת - נקבל טרור"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חומש
צילום: צילום: נאסר אשטייה

מליאת הכנסת אישרה הלילה (שלישי) בקריאה שניה ושלישית את הצעת חוק יישום תוכנית ההתנתקות, לפיה תותר הכניסה והשהייה בשטח בצפון השומרון שפונה ב-2005. אלא שאלוף פיקוד המרכז בצה"ל לא מתכוון לחתום מיידית על הצו שיחיל את החוק.

עד היום, במשך כ-18 שנים, היה אסור להיכנס לארבעת היישובים בצפון השומרון שפונו בהתנתקות: גנים, כדים, חומש ושא נור. שניים מהם רחוקים קילומטר-שניים מג'נין. בחומש קיימת ישיבה שפעלה ללא היתר, ולכן גם נהרסה מפעם לפעם. אבל בשאר היישובים לא הייתה נוכחות ישראלית קבועה לאורך כל השנים האלו כלל.

עם זאת, על מנת שהחוק יחול בשטחי יהודה ושומרון, כבכל חוק, יש לתרגמו לצו צבאי. נכון לעכשיו, אלוף פיקוד המרכז לא מתכוון לחתום על הצו עד שתושלם ההיערכות הביטחונית לכך. מה שעשוי לקחת כמה שבועות.

"17 שנים של ניסיונות, מאבק בלתי מתפשר ואמונה חזקה בצדקת הדרך התנקזו לרגע אחד בו מליאת הכנסת הצביעה בעד ביטול חוק ההתנתקות", אמר יוזם החוק ח"כ יולי אדלשטיין. "מדינת ישראל התחילה הלילה את תהליך ההחלמה שלה מאסון הגירוש. ההיסטוריה הראתה, וממשיכה להראות לנו, כי כל אימת שנוותר על שטחי מולדת - נקבל טרור הולך וגובר. זוהי משוואה ברורה וידועה, עם תוצאות שלא משתנות אף פעם. זהו הצעד ראשון ומשמעותי לתיקון אמיתי ולביסוסה של ישראל בשטחי המולדת השייכים לה".

"שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה", כתב יו"ר הציונות הדתית השר בצלאל סמוטריץ'. "תיקנו עוול היסטורי של שנים שנעשה להתיישבות ולמדינת ישראל כולה. הפינוי בצפון השומרון נעשה ללא שום היגיון תוך דורסנות חסרת מעצורים".

בהמשך היום ועדת החוקה של הכנסת תתכנס לדון בגרסה המרוככת של המתווה לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים ולאשרה לקריאה שניה ושלישית. אמש הופץ נוסח התיקון לחברי הוועדה, והם נדרשו להגיש את הסתייגויותיהם עד 10:00 בבוקר. ראשי האופוזיציה, יאיר לפיד, בני גנץ, אביגדור ליברמן, מרב מיכאלי ומנסור עבאס, ביקשו מיו"ר הכנסת, אמיר אוחנה, להורות ליו"ר ח"כ שמחה רוטמן לכנס דיון נוסף, בהשתתפות חברי הכנסת ומומחים רלוונטים, ולהעניק עוד זמן ללימוד ולהבנת ההצעה החדשה ולכתיבת הסתייגויות. "כינוס ועדת החוקה מחר היא זילות של הכנסת וזילות של חקיקת חוק יסוד, שיוביל לשינוי מהותי של שיטת הממשל בישראל", הם כתבו אמש.

עוד אושר הלילה בקריאה ראשונה הצעת החוק שמתירה למשטרה לחפש אחר נשק לא חוקי בלי צו-חיפוש מבית המשפט, בתנאי שקצין בדרגת רב פקד ומעלה יאשר זאת. ההצעה חלה גם על חיפוש אחר תיעוד מצולם שעשוי לשמש ראיה לביצוע פשע חמור או לעבירות נשק. 

הפופולריים