נתניהו: אין כוונה להקים יישובים חדשים בצפון השומרון

רה"מ: לא נקים יישובים חדשים בצפון השומרון

רה"מ עונה לביקורת האמריקנית על ביטול חוק ההתנתקות: "מביא סוף לחוק מפלה ומשפיל, לא במקרה בכירים באופוזיציה תמכו בחוק זה לאורך הדרך"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו ענה היום (רביעי) לביקורת האמריקנית על ביטול חוק ההתנתקות ומסר כי לממשלה אין כוונה להקים יישובים חדשים בצפון השומרון. החלטת הכנסת, נמסר מלשכת נתניהו, "מביאה סוף לחוק מפלה ומשפיל שאסר על יהודים לחיות באזורים בצפון השומרון, חלק ממולדתנו ההיסטורית". עוד צויין כי "בכירים באופוזיציה תמכו בחוק זה לאורך הדרך".

הודעת לשכתו של נתניהו מגיעה לאחר דבריו של דובר משרד החוץ האמריקני ודאנט פאטל אמש, כי בארצות הברית מוטרדים מאוד מביטול חוק ההתנתקות. בפתח התדריך לעיתונות אמר פאטל כי "הרחבת ההתנחלויות הן מכשול לשלום, והחקיקה החדשה והפרובוקטיבית לא מועילה למאמצים להשגת שקט באזור".

ישראל התחייבה לארצות הברית לבצע את ההתנתקות. בדבריו של הדובר הוא ציין כי ביטול החוק נוגד את ההתחייבויות הנוכחיות של הממשלה בישראל כלפי הממשל האמריקני. בתוך כך, פאטל מתח ביקורת על הופעתו של שר האוצר בצלאל סמוטריץ' השבוע בפריז, אותה הוא הגדיר כהופעה "פוגענית, מדאיגה מאוד ומסוכנת".

בלילה שבין שני לשלישי אישרה מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק לביטול תוכנית ההתנתקות, לפיה תותר הכניסה והשהייה של ישראלים בשטח צפון השומרון שפונה ב-2005. ב-18 השנים האחרונות היה איסור כניסה לארבעת היישובים בצפון השומרון שפונו בהתנתקות: גנים, כדים, חומש ושא נור. שניים מהם קרובים מאוד לג'נין.

בחומש נמצאת ישיבה שפעלה ללא היתר, ולכן גם נהרסה מפעם לפעם. אבל בשאר היישובים לא הייתה נוכחות ישראלית קבועה לאורך כל השנים האלו כלל. על מנת שהחוק יחול בשטחי יהודה ושומרון, כבכל חוק, יש לתרגמו לצו צבאי. נכון לעכשיו, אלוף פיקוד המרכז לא מתכוון לחתום על הצו עד שתושלם ההיערכות הביטחונית לכך. מה שעשוי לקחת כמה שבועות.

מאחורי הקלעים של החוק לביטול ההתנתקות

ביום ראשון התקבלה הוראה מלשכת ראש הממשלה שלא לאשר בוועדת השרים לחקיקה את חוק חומש מאחר שבאותו יום נערכה הפסגה המדינית בשארם א'-שייח והיה חשש שאישור החוק בוועדת שרים עלול לפגוע באירוע המדיני שמתרחש במצרים. בעקבות כך, הוחלט להפריד את ההצבעה על חוק חומש משאר החוקים שנידונו באותו יום בוועדה ולקיים את ההצבעה באמצעות משאל טלפוני רק ביום שני בבוקר, לאחר סיום המפגשים בשארם א'-שייח.

במקביל, כשעדיין לא היה ברור האם הקואליציה תסכים להביא את החוק להצבעה גם לאישור סופי במליאת הכנסת ביום שני, הודיעה השרה אורית סטרוק שהיא וחברת הכנסת לימור סון הר מלך לא יצביעו עם הקואליציה בהצבעות שייערכו השבוע במליאה עד שהעניין יוסדר ועד שהחוק יובא להצבעה. בעקבות האיום בחרם הצבעות הודיעו בקואליציה לשרה סטרוק שהחוק יגיע להצבעה ולאישור סופי עוד השבוע, מה שהביא לאישור החוק אתמול לפנות בוקר במליאת הכנסת.

הפופולריים