תחקיר ההשתלטות על הלמ"ס: כך נתניהו ומקורבו מנסים לשלוט על הנתונים של ישראל

כך ניסו נתניהו ומקורבו להשתלט על הלמ"ס
חשיפת כאן חדשות | הלמ"ס סומנה מהרגע הראשון בידי נתניהו ואנשיו עם החזרה לשלטון. הערב נחשף שלב אחר שלב המאמץ הגדול מאחורי הקלעים למנות את מקורבו של נתניהו לראש הלמ"ס • תגובת לשכת משרד רה"מ: "תהליך האיתור מתבצע לפני הנהלים ותנאי הסף המקובלים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו ויוסי שלי
צילום: צילום: אריק מרמור ויונתן זינדל, פלאש 90

לשכת ראש הממשלה הכחישה נחרצות את הפרסומים על כך שבנימין נתניהו הוא שעומד מאחורי הבקשה למנות את מקורבו יוסי שלי, מנכ"ל משרד ראש הממשלה ומנהל קמפיין הבחירות של הליכוד, לתפקיד ראש הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס). שלי עצמו שהיה מנהל קמפיין הליכוד טוען נחרצות שנתניהו לא ידע דבר על פעולותיו ושאין אף מסמך שמעיד אחרת. הערב (רביעי) נחשפו בחדשות הערב בכאן 11 המכתבים שמעידים איך ניסו נתניהו ושלי להשתלט על הלמ"ס.

ב-14 בפברואר סיים יואל פינקל, בכיר בלמ"ס, את תפקידו כממלא מקום ראש הלשכה. מינוי ממלא מקום קצוב בזמן ונדרשת הארכה שלו אחת לכמה חודשים בידי ראש הממשלה. נתניהו סרב לאשר את הארכת כהונת פינקל עד למינוי קבוע.

כשבוע וחצי קודם לכן, פנה שלי לסמנכ"לית הון אנושי בלמ"ס סיגלית סוסנה וביקש ממנה בקשה חריגה. הנדון - הקפאת הליכי גיוס בלמ"ס. שלי כתב: "עם כניסתי לתפקיד מנכ"ל משרד ראש הממשלה ופרישתו הצפויה של המנהל (פינקל), יש בכוונתי לבחון את המבנה הארגוני של הלמ"ס, ייעודו והתאמתו לצרכים ולסדרי עדיפויות החדשים. 

שלי לא פירט מהם "סדרי העדיפויות החדשים" שהוא מייעד ללמ"ס. אבל בהמשך הוא מבקש "להקפיא את כלל ההליכים הקשורים באיוש משרות, פרסום מכרזים קיום ועדות וכו'. הבקשה החריגה והלא מנומקת יוצאת לביצוע ובמקביל פונה מנכ"ל משרד ראש הממשלה לנציבות שירות המדינה ומבקש למנות את עצמו לממלא מקום הסטטיסטיקאי הראשי כמחליף של פינקל. 

בנציבות שברו את הראש איך להתמודד עם הבקשה המוזרה. בישיבה מיוחדת התכנסו כמה גורמים בכירים לדון בדרישה של יוסי שלי. היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה שלומית ברנע, המשנה ליועצת המשפטית לממשלה גיל לימון והיועץ המשפטי של נציבות שירות המדינה רון דול. לימון ודול מתנגדים למינוי, מבקשים הסברים על הניסיון של שלי בתחום, ותוהים מה מכשיר אותו לכהן בתפקיד רגיש כל כך. 

שלי לא ויתר. הוא שלח מכתב ארוך ומנומק שבו מסביר למה הוא צריך להיות ממלא מקום ראש הלמ"ס, למה הוא עומד בתנאי הסף ולמה אין לאף אחד זכות למנוע ממנו את התפקיד. שלי הכחיש את קיומו של מכתב מהסוג הזה, אבל הערב, כאמור, הוא נחשף לראשונה. המכתב נשלח ב-20 בפברואר לברנע ולנציב שירות המדינה פרופסור דניאל הרשקוביץ.

שלי כתב: "אני סבור כי הטלת התפקיד מצויה בד' אמות סמכותו של כבוד ראש הממשלה. אין במינוי זמני כדי לעורר את החשש הנטען המשולל כל יסוד לפגיעה אפשרית בלמ"ס". לטענת שלי, כפי שהממשלה והעומד בראשה לא התערבו עד היום בעבודת התפקיד הזמני (פינקל), אין יסוד לחשוש כי ממשלת נתניהו וראש הממשלה יתערבו הפעם.

שלי זעם על הניסיון לערער על התאמתו המקצועית לתפקיד: "ראינו בתמיהה רבה את הטענה לפיה 'על פניו נראה כי אין לי את הידע המקצועי הרלוונטי לתפקיד' ובפרט שטענה זו הועלתה מבלי שנערכה בדיקה לגבי הידע והשכלתי". הוא הוסיף: "הנני בעל תואר אקדמי בהנדסת תעשייה וניהול. צברתי ידע רב בניתוח נתונים סטטיסטיים, אני בעל הידע המקצועי להפעיל שיקולים מדעיים בהתאם לחוק".

בסיום המכתב נזף שלי בגורמים המשפטיים על כך שהם "נכנסים לשיקול דעתו של כבוד ראש הממשלה". לדבריו, די לציין כי ראש הממשלה מוסמך שלא להאריך את כהונתו של יואל פינקל. "לפיכך, משמצא כבוד ראש הממשלה כי מר שלי, עומד בתנאים הקבועים בחוק המינויים והוא בעל הידע המתאים למלא את תפקיד הסטטיסטיקן הראשי באופן זמני אין מקום לשאלה שנשאלה".

נתניהו ניסה במספר דרכים להשתלט על עמדות המפתח בלמ"ס, מקורבו ניסה לכופף את היועצים המשפטיים וכשכל זה לא צלח, נתניהו התרחק מהאירוע. לשכתו שיקרה וטענה שלא עסק בעניין ויוסי שלי מקורבו חשב שהמכתבים ששלח יישארו חסויים לנצח.

לפני חודש נחשפה בכאן חדשות הדרישה החריגה של נתניהו למנות את שלי לתפקיד הבכיר בלמ"ס. אחרי החשיפה, נתניהו חזר בו ממינוי מנכ"ל משרדו.

תגובת לשכת משרד ראש הממשלה: "ועדת האיתור למינוי הסטטיסטיקן הראשי נמצאת בתהליך מינוי מתקדם. היום הוועדה תבחר ארבעה-חמישה מועמדים שיעלו לשלב הסופי. תהליך האיתור מתבצע לפני הנהלים ותנאי הסף המקובלים, ללא כל שינוי. לאחר מכן יובא המינוי לאישור הממשלה".

הפופולריים