ברוב של 61 מול 47: חוק הנבצרות עבר בקריאה שנייה ושלישית

חוק הנבצרות עבר בקריאה שנייה ושלישית
למרות החרמת ההצבעה מצד אמסלם וביטן, ח"כ אבי מעוז הצביע בעד, והקואליציה הצליחה להשיג רוב. משה אבוטבול מש"ס נעדר מההצבעה • לפיד: "חוק פרסונלי מגונה ומושחת נגד שמועה מופרכת על נבצרות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו 22.3
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אחרי לילה לבן במליאה, חוק הנבצרות אושר היום (חמישי) בקריאה שנייה ושלישית ברוב של 61 נגד 47. חברי הכנסת דודי אמסלם ודוד ביטן החרימו את ההצבעה, משה אבוטבול מש"ס נעדר גם הוא מההצבעה אך לא מסיבות קואליציוניות.

החוק שאושר קובע שיהיו שני מסלולים להוצאת ראש ממשלה לנבצרות: הודעה של רה״מ עצמו כי איננו מסוגל פיזית או נפשית למלא את תפקידו, ומסלול נוסף שבו 75% מחברי הממשלה מבקשים את הוצאתו לנבצרות בניגוד לרצונו, כאשר בהמשך יידרש רוב של 80 חברי כנסת לאישור הנבצרות באופן קבוע.

יו"ר האופוזיציה לפיד הגיב: ‏"כמו גנבים בלילה, העבירה עכשיו הקואליציה חוק פרסונלי מגונה ומושחת נגד שמועה מופרכת על נבצרות. ידעו אזרחי ישראל - רגע לפני החגים, בזמן שיוקר המחייה מזנק, שוב נתניהו דואג רק לעצמו".

סיפורה של מחאה | האזינו להסכת של עוד יום

שינוי משמעותי שבוצע בסעיפי חוק הנבצרות התייחס לביטול הביקורת השיפוטית על תהליך היציאה לנבצרות של ראש הממשלה - שהורד מנוסח החוק. משמעות הדבר שתהיה ביקורת שיפוטית של בג"ץ על הליך הנבצרות, כלומר בג"ץ לא יוכל להוציא לנבצרות את ראש הממשלה מיוזמתו, אבל כן תהיה ביקורת שיפוטית על ההליך שהחל במסגרת אחד משני המסלולים.

אתמול, דווח על הקשיים בגיבוש רוב לחוק הנבצרות בעקבות מחאתם של אמסלם וביטן על רקע אי-קידום החוק שהוביל אמסלם לפטור ממע"מ על תרופות לחולי סרטן. אדלשטיין ומעוז היו גם הם בסימן שאלה, ומאחר שחוק הנבצרות דורש רוב של 61, העברתו הייתה מוטלת בספק.

הפופולריים