הרפורמה לא עוצרת, נתניהו: "אני נכנס לאירוע"

הרפורמה לא עוצרת, נתניהו: "אני נכנס לאירוע"

רה"מ בהצהרה: "עד היום ידיי היו כבולות - עד כאן, מאמין שאפשר להביא רפורמה משפטית שתיתן מענה לשני הצדדים" • גלנט ונתניהו נועדו לאחר ששר הביטחון תכנן לקרוא לעצירת החקיקה ולוין איים להתפטר אם הרפורמה תיעצר
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הצהרה נתניהו
צילום: הצהרה נתניהו

"אפשר להעביר רפורמה שתיתן מענה לשני הצדדים", אמר הערב (חמישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרה לתקשורת. "עד היום ידיי היו כבולות", טען נתניהו. "הגענו למצב אבסורדי שאיימו להוציא אותי לנבצרות. זה דבר אבסורדי שלא ייתכן בדמוקרטיה. ולכן הערב אני מודיע - עד כאן. אני נכנס לאירוע".

ראש הממשלה הוסיף שהוא מעוניין לענות על החשש המרכזי שעולה בצד המתנגד לחקיקה. לדבריו, "יש חשש מפסקת התגברות גורפת. כזו שתיתן לכל רוב קטן בכנסת לפסול החלטות בית משפט - זה לא יקרה. אני מתכוון לעגן בחוק את זכויות הפרט. אנחנו רוצים בית משפט מאוזן, שיהיה של העם ויזכה באמונו. זה לא קץ הדמוקרטיה אלא חיזוק הדמוקרטיה".

עוד אמר נתניהו: "יש לנו מדינה אחת ועלינו לעשות הכול כדי להגן עליה מפני איומים מבחוץ ומפני קרע בלתי-ניתן לאיחוי מבפנים. איננו יכולים לאפשר לאף מחלוקת לסכן את העתיד המשותף של כולנו. עלינו לדחות ולגנות הסתה והתלהמות. מתנגדי הרפורמה אינם בוגדים ותומכי הרפורמה אינם פאשיסטים. רוב מוחץ של אזרחי ישראל אוהבים את המדינה שלנו ורוצים לשמר על הדמוקרטיה".

ראש האופוזיציה יאיר לפיד הגיב לדברי נתניהו וכתב הערב: "הקול קול נתניהו, אבל הידיים ידי יריב לוין. נתניהו סירב לעצור את החקיקה והודעתו שהם מביאים את השינוי בוועדה למינוי שופטים בשבוע הבא מוכיחה שאין לו שום כוונה לקיים הידברות אמיתית. זוהי אחיזת עיניים גמורה. אני קורא לאנשים האחראים בליכוד, תעצרו את יריב לוין. אל תעבירו את השינוי בוועדה למינוי שופטים ובואו להידברות בבית הנשיא". 

נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט נועדו אחרי ששניהם הצהירו כי ימסרו הצהרות מיוחדות. על פי הערכות, גלנט היה צפוי לקרוא לעצירה מיידית של חקיקת הרפורמה המשפטית לשם פנייה להידברות, כפי שדורשת האופוזיציה. אולם אחרי השיחה עם נתניהו, הודיע גלנט כי לא יישא הצהרה. שר המשפטים יריב לוין העביר מסר ללשכת נתניהו לפיו אם הרפורמה תיעצר כעת - הוא יתפטר.

ראש הממשלה דרש משר הביטחון ב"שיחה טלפונית מתוחה" להגיע לפגישה לפני שימסור הצהרה לתקשורת. גלנט הציג לנתניהו מידע לפיו החקיקה עלולה לגרום לפגיעה בכשירות צה"ל. גם הרמטכ"ל, ראש השב"כ ושר הביטחון הציגו לרה"מ נתונים על התסיסה בצבא. על כך אמר ראש הממשלה בהצהרתו: "אין שום הצדקה ומקום לסרבנות. אני עושה את הכול כדי להרגיע את הרוחות. אנשים אחים אנחנו".

כל זאת לאחר שאתמול נתניהו והרמטכ"ל נועדו בפגישה שבמהלכה הזהיר הרצי הלוי מפני השלכות החקיקה. לפי מקורות המעורים בנושא, גלנט שוחח עם יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ כמה פעמים ביממה האחרונה. הוא אף שוחח עם חברי כנסת מהקואליציה כדי לגבש תמיכה נוספת להצהרתו.

בעוצמה יהודית תקפו את שר הביטחון וטענו: "גלנט הוציא את עצמו ממחנה הימין. הוא אחראי לחוסר התגובה בעזה, למדיניות הכלה כלפי הטרור, למעצרים מנהליים כלפי פעילי ימין, והיום מסתבר שהוא גם עומד לצד אלה שעוצרים את פעילות הממשלה ומונעים מהימין לממש את מדיניותו". 

ש"ס הודיעה כי "תתמוך בכל החלטה שתתקבל על ידי נתניהו והליכוד". בכיר ביהדות התורה אמר כי "בכל מקרה, לא מוותרים על פסקת ההתגברות, כפי שסוכם בהסכם הקואליציוני". במקביל, שרה נתניהו פרסמה קריאה לפעול להסכמה רחבה בעם. השרה גלית דיסטל אטבריאן מהליכוד צייצה: "כל חבר כנסת מהליכוד שמתכנן לעצור את החקיקה מוזמן להתפטר".

בתוך כך, נודע כי על רקע ההפגנות והמחאות נגד הרפורמה טיסת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נדחתה משעות אחר הצהריים ותצא מחר לפנות בוקר.

אחרי הודעת נתניהו כי יישא דברים, המדדים המובילים בבורסה זינקו. מדד ת"א 35 עלה ל-1.66%, ת"א 125 ב-1.92% ומדד הבנקים ב-2.56%. שער הדולר ירד ב-2% ועומד על 3.56 שקלים. אחרי ההצהרה, הדולר שב והתחזק ועלה ל-3.6 שקלים.

חבר הכנסת חילי טרופר מהמחנה הממלכתי אמר הבוקר בריאיון לתוכנית קובן את אסנהיים בכאן רשת ב כי יותר מחצי מחברי הכנסת בסיעת הליכוד מעוניינים בעצירת החקיקה. לדבריו, "הם רצו את הרפורמה אך לא היו מוכנים לשלם את המחיר שלה". 

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

בדבריו טרופר התייחס לפנייה של חברי הליכוד להידברות. טרופר טען כי חברי כנסת פנו אליו אך הוא סירב להגיע להידברות - אם לא תיעצר החקיקה. "אף אחד לא היה נכנס לחדר כשמקדמים לו חקיקה על הראש - אם הם יעצרו אני בא לחדר לדבר איתם", אמר טרופר.

מוקדם יותר, ח"כ טרופר טען כי כיום התקשורת סלחנית יותר כלפי חוסמי הכבישים לעומת ההתנתקות. "אז הפכו אותם לעבריינים גדולים", אמר טרופר. וטען כי "כולנו סובלים מפוזיציה - מהר מאוד מגנים ותוקפים מעשה של אלימות ושנאה במחנה היריב ושותקים כשזה במחנה שלנו. אם אתה תוקף רק שזה במחנה היריב - זה שיקול פוליטי זול".

בהכנת הידיעה השתתפו מיכאל שמש, יערה שפירא, גילי כהן, עמיחי שטיין, עקיבא וייס, יואב בורוביץ' ודנה ירקצי.

הפופולריים