נתניהו מבקר את ראשי מערכת הביטחון: "דורש עמידה נגד סרבנות"

נתניהו: "דורש עמידה תקיפה נגד הסרבנות"
רה"מ לכתבים בלונדון: גם אם החקיקה תיעצר תהיה פרובוקציה ביום הזיכרון • ראש ממשלת בריטניה לנתניהו: מודאג מהרפורמה המשפטית • הצהרת רה"מ וסונאק בוטלה עקב הפגנה בהשתתפות מאות מוחים מול דאונינג 10. ישיבת הממשלה בראשון בוטלה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו לונדון 24.03.23
צילום: צילום: רויטרס

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתח ביקורת היום (שישי) בשיחה עם כתבים בלונדון על ראשי מערכת הביטחון ואמר כי הוא "דורש עמידה תקיפה נגד הסרבנות". הוא הוסיף כי "הכניעה לסרבנות זה סכנה איומה למדיניות ישראל". זאת, ימים אחדים לאחר ששמע אזהרות מפורשות של מערכת הביטחון על התסיסה הפנימית בגופי הביטחון.

נתניהו הוסיף בדבריו לכתבים בבריטניה כי "הטרנד בתקשורת זה לקדש את הסרבנות, לומר שזה לא נורא. אני מתנגד, אי אפשר לקבל את זה, כשם שלא יכלו לקבל את זה בהתנתקות". עוד אמר כי "אי אפשר לתת את זה לצד אחד ולא לצד שני - אין לך צבא, אין לך משמעת ואין לך היררכיה".

ראש הממשלה נתניהו התייחס גם למחאה המתגבשת לקראת אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. בנושא זה אמר כי "גם אם הייתי עוצר את החקיקה זה לא היה עוזר, כי מי שרוצה לעשות פרובוקציה ביום הזיכרון היה עושה זאת". נתניהו אמר כי גם הוא התנגד "לעקירה ולאוסלו" והוסיף: "הובלתי מהלך עצום באוסלו, זה היה מהלך ענק. מה, הלכתי ביום הזיכרון ואמרתי אתם מחללים את זכרו של יוני?".

זמן קצר קודם לכן ערכו ראש ממשלת בריטניה רישי סונאק ונתניהו פגישה בדאונינג 10, בה אמר סונאק כי מודאג מהרפורמה המשפטית. כך לדברי מקור המעורה בתוכן הפגישה. לדברי גורם ישראלי, הנקודה עלתה במהלך הפגישה במשך כ"דקה". מלשכתו של סונאק נמסר כי "ישראל היא שותפה חיונית של בריטניה".

בלשכת ראש ממשלת בריטניה נמסר בתום הפגישה כי סונאק "הדגיש בפני נתניהו את חשיבות השמירה על הערכים הדמוקרטיים שבבסיס היחסים בין המדינות, כולל ברפורמה המשפטית המוצעת בישראל". נתניהו בתגובה הסביר לו בקצרה על "חשיבות הרפורמה".

המפגש המסורתי לעיני המצלמות בפתח הפגישה בוטל. זאת בשל הפגנה נגד הרפורמה המשפטית בהשתתפות כ-200 ישראלים, שנערכה מחוץ לדאונינג 10. גם הפגנה פלסטינית נערכת ממול. הפגנה התקיימה גם מחוץ למלון "סבוי" בו שוהה נתניהו. בהמשך, נתניהו צפוי להיפגש גם עם השרה הבריטית לביטחון פנים.

 

שבוע לפני פגרת הכנסת, ועל אף שישיבת הממשלה ביום ראשון נקבעה מראש לשעת צהריים, לשכת ראש הממשלה הודיעה שהיא לא תתקיים. הסיבה לא נמסרה. נתניהו אמור לחזור ארצה בלילה בין שבת לראשון, אך ייתכן שחזרתו תידחה. הוא לא צפוי להיפגש עם חברי הקהילה היהודית במדינה.


המפגינים מחוץ לדאונינג 10

בהכנת הידיעה השתתף: עמיחי שטיין

הפופולריים