היועמ"שית לרה"מ: הפרת את פסיקת בג"ץ, פעולותיך לא חוקיות

היועמ"שית לרה"מ: הפרת את פסיקת בג"ץ
בהרב מיארה לנתניהו עם נחיתתו בלונדון: הצהרתך אמש - פעולה בלתי-חוקית ונגועה בניגוד עניינים • קרעי ליועצת: "כמי שמונתה ע"י סער וחבריו, את נגועה בניגוד עניינים חמור בכל הנוגע לעיסוק ברה"מ" • ח"כ אלמוג כהן מעוצמה יהודית לכאן רשת: "אם הרפורמה לא עוברת, 'בשר התותחים' שמגיע בד"כ מהפריפריה - יאמר שהוא לא בא לשרת?"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גלי בהרה מיארה היועמ"שית היועצת המשפטית לממשלה נתניהו ביבי
צילום: צילומים: יונתן זינדל, פלאש 90

היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה שיגרה הבוקר (שישי) מכתב הממוען לראש הממשלה בנימין נתניהו, לפיו הוא הפר את פסיקת בג"ץ לגבי הסדר ניגוד העניינים שלו בהצהרה שנשא אמש. "פעולותיך לא חוקיות", היא כתבה לראש הממשלה עם נחיתתו בבריטניה, שם יערוך ביקור מדיני.

״בדברים שנשאת אמש, התייחסת ליוזמות הנוגעות למערכת המשפט, ובפרט - הרכב הוועדה לבחירת שופטים, והודעת כי אתה עוסק כעת באופן ישיר ביוזמות אלו", כתבה מיארה. "בכך, הפרת את פסיקת בג"ץ לפיה בהיותך ראש ממשלה הנאשם בפלילים, עליך להימנע מנקיטת פעולות שמעוררות חשש סביר לקיום ניגוד עניינים בין האינטרסים האישיים שלך הנוגעים להליך הפלילי לבין תפקידך כראש ממשלה".

היועצת הוסיפה: ״המצב המשפטי הוא ברור: עליך להימנע מכל עיסוק ביוזמות לשינויים במערכת המשפט, שכן עיסוק בהן הוא פעולה בניגוד עניינים. הצהרתך אמש וכל פעולה שתבוצע על ידך בניגוד לאמור היא בלתי-חוקית ונגועה בניגוד עניינים״.

בסביבת נתניהו מסרו בתגובה: "ראש הממשלה לא הפר שום פסיקה של בית המשפט העליון ושום הסדר ניגוד עניינים. להודעת ראש הממשלה אתמול אין שום השלכה על ענייניו האישיים. ממילא, ראש הממשלה נתניהו כבר הודיע לבית המשפט העליון שאף שופט חדש שייבחר על ידי הועדה לבחירת שופטים לא יטפל במישרין או בעקיפין בענייניו של ראש הממשלה".

עוד הם הוסיפו כי "בעת הזאת של משבר לאומי, ראש הממשלה חייב לפעול כדי לנסות להביא להסכמה לאומית רחבה ככל האפשר, למניעת אלימות ולהבטחת החוק והסדר והתפקוד השוטף של המדינה".

שר התקשורת שלמה קרעי הגיב גם הוא לדברי בהרב-מיארה וכתב: "כמי שמונתה ומנוהלת על ידי גדעון סער וחבריו, ששנאת נתניהו מעבירה אותם על דעתם, את נגועה בניגוד עניינים חמור בכל הנוגע לעיסוק בראש הממשלה נתניהו. המצב המשפטי ברור: עלייך להימנע מכל עיסוק בנתניהו".


"מונתה ומנוהלת ע"י סער וחבריו". סער ובהרה-מיארה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

לדברי השר איתמר בן גביר, "היועצת המשפטית מאיימת על ראש ממשלת ישראל בפומבי ונותנת לו הוראות - זו הפיכה. היא לא מסבירה למה היא פועלת בניגוד עניינים, כאשר חוק היועמ"שים קובע מפורשות קביעות לגביה. ניגוד העניינים שטוענת היועמ"שית נגד ראש ממשלה נתניהו, זה ניגוד העניינים שבו היא לוקה - וחרף זאת היא ממשיכה לפעול, לחלק הוראות ולנסות להלך אימים נגד הפוליטיקאים. אני מחזק את ידי ראש הממשלה לא להיכנע ליועצת המשפטית, ומכתבה של היועצת הוא עוד הוכחה למה צריך לפטר אותה".

התנועה לאיכות השלטון, שהגישה את העתירות לבג"ץ נגד נתניהו, הודיעה שתגיש בקשה לביזיון בית המשפט ו"תדרוש להטיל על ראש הממשלה את הסנקציות הקבועות בחוק, לרבות קנסות כבדים ומאסר", כלשונה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהיר אמש כי הוא מצטרף לשיח על הרפורמה המשפטית כדי להביא להסכמה בין שני הצדדים, והודיע - "עד כאן, אני נכנס לאירוע". עם זאת, נתניהו לא אמר שהחקיקה תיעצר. הוא והשר גלנט נועדו לאחר ששר הביטחון תכנן לקרוא לעצירת החקיקה ושר המשפטים יריב לוין איים להתפטר אם הרפורמה תיעצר.

למרות ביטול ההצהרה שתכנן לשאת אמש, חברת הכנסת נעמה לזימי מהעבודה אמרה הבוקר בריאיון לכאן רשת ב כי להבנתה, שר הביטחון יואב גלנט "הבין שהמהלך הזה מביא לקריסה של צבא העם". היא הוסיפה בתוכנית "הבוקר הזה" כי "את השבר הזה יהיה קשה מאד לאחות" והביעה צער על שחברי כנסת בליכוד, שגלנט בראשם, לא מתייצבים בגלוי נגד חקיקת הרפורמה המשפטית.

לפני דיבר חבר הכנסת אלמוג כהן מעוצמה יהודית ואמר כי בניגוד להודעת מפלגתו אתמול, הוא לא סבור שגלנט הוציא עצמו ממחנה הימין. לדבריו, "אנחנו רוצים רפורמה מקיפה שמחייבת המציאות, חייבים לרפא את מערכת המשפט, היא חולה מאד".

הוא המשיך ואמר: "הרפורמה קשורה ישירות לביטחון המדינה. הציבור מקיא מהתופעה הבזויה של השימוש בצה"ל לטובת אג'נדות פרטיות, פוליטיות, של חיילים שמסרבים להתייצב. אם הרפורמה לא עוברת, חיילי החי"ר, אותו בשר התותחים שמגיע בד"כ מהפריפריה - יבוא ויאמר שהוא לא בא לשרת? אי אפשר לנהל מדינה מלחץ של קבוצות לחץ, חשובות ופטריוטיות ככל שתהיינה".

הפופולריים