נתניהו עונה לבג"ץ בעניין הנבצרות: ההכרעה בעתירה אינה בסמכות ביהמ"ש

נתניהו לעליון על הנבצרות: "לא בסמכותכם"
ראש הממשלה ענה באמצעות עורכי דינו לעתירה נגדו • לבית המשפט העליון הוגשה גם עתירה לפיה "נתניהו מפר את הסדר ניגוד העניינים שנערך לו ואת פסק הדין של בית המשפט". הנשיאה חיות הורתה ליועמ"שית ולרה"מ להגיב לעתירה תוך שבוע
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות וראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר היום (ראשון) לבית המשפט העליון את תגובתו לעתירה שצריך להוציאו לנבצרות. בתגובה לבג"ץ טען באמצעות עורך דינו כי דין העתירה להידחות מכיוון שלבית המשפט אין סמכות לדון בה. 

עו״ד מיכאל ראבילו הגיב מטעם ראש הממשלה בנימין נתניהו, בתגובה לעתירה, וכתב: "עמדת ראש הממשלה היא כי דין העתירות להידחות על הסף מחמת חוסר סמכות והיעדר עילה להתערבות שיפוטית. לאחר העברת חוק הנבצרות, ההכרעה בעניין האמור בעתירה אינה בסמכותו של בית המשפט הנכבד, ומשכך דין העתירה להידחות על הסף". 

״גם לפני קבלת החוק האמור", נכתב עוד, " מן הראוי היה לדחות את העתירה על הסף, היות שהעותרים ביקשו למעשה מבית המשפט הנכבד, במסווה של עתירה 'מנהלית', להחליף את נבחרי העם וליתן צווים המורים בפועל על הדחת ראש ממשלה מכהן וחילופי שלטון ללא החלטה של נבחרי העם בכנסת וללא כל סמכות קבועה בחוק". 

״מדובר כאן בניסיון חמור ביותר לגרור את מערכת המשפט לתוך הקלחת הפוליטית ולגרום לה להחליט בניגוד לחוק ובניגוד להכרעת המוסדות הדמוקרטיים הנבחרים, וזאת ללא כל סמכות מפורשת בחוק. שום משחקי מילים לא יוכלו להסתיר את העובדה שיש כאן ניסיון לעקר מן השורש את רעיון ריבונות העם ולבצע הפיכה שלטונית בחסותו של בית המשפט הנכבד״, כתב עורך הדין. 

מוקדם יותר היום, נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות פסקה כי על ראש הממשלה בנימין נתניהו ועל היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה להשיב תוך שבוע בלבד על בקשת התנועה לאיכות השלטון לקבוע כי נתניהו ביזה את בית המשפט בהצהרה שנשא ביום חמישי. בתנועה טוענים שראש הממשלה הפר את הסדר ניגוד העניינים שנקבע בעניינו.

"מדבריו וממעשיו עולה תמונה לפיה ראש הממשלה עושה דין לעצמו, תוך שהוא מפר את הסדר ניגוד העניינים שנערך לו על ידי היועצת המשפטית לממשלה ואת פסק הדין של בית משפט זה", נכתב בבקשת התנועה לאיכות הלשטון. "התנועה מבקשת מבית המשפט לחייב את המשיב לציית לפסק דינו, וכן להטיל עליו קנס, מאסר, או כל סנקציה נדרשת אחרת, בהתאם למתווה הקבוע בפקודה לביזיון בית המשפט".

היועצת המשפטית לממשלה צפויה להשיב כי נתניהו אכן הפר את פסק הדין, ולפי ההערכה, היא תקבע שההפרה עולה לכדי בזיון בית המשפט.

הפופולריים