פרסום ראשון: ההצעה של נתניהו לגנץ והנשיא ברגע האחרון

פרסום ראשון: ההצעה של נתניהו לגנץ והנשיא
רה"מ הציע לאשר את החוק לשינוי הוועדה לבחירת שופטים ולהמתין עם מינוי הוועדה החדשה, גנץ והרצוג דורשים שהחקיקה תיעצר. במקביל, בקואליציה שוחחו עם גנץ והציעו לו ריכוך נוסף בחקיקה, בתמורה להסכמה מצידו לפשרות באשר לשאר הרפורמה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו הרצוג גנץ
צילום: צילום: ניקול לסקבי, משרד הביטחון; יונתן זינדל ואבשלום ששוני, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו עורך ניסיון אחרון למנוע מצב בו הוא הולך נגד כל הצמרת הביטחונית והאזהרות שנשמעות לאחרונה, ופועל מול הנשיא יצחק הרצוג וחבר הכנסת בני גנץ להשגת הסכמה בדקה ה-90. כך פורסם לראשונה היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11.

לפי ההצעה, אותה העביר מזכיר הממשלה יוסי פוקס, נתניהו ינהל את המשא ומתן על הרפורמה המשפטית מיד לאחר אישור החקיקה. לאחר אישורה, נתניהו התחייב שלא לאפשר הצבעה על מינוי ועדה חדשה לבחירת שופטים עד למיצוי המשא ומתן.

הכנסת תצטרך עד יוני לבחור את נציגיה, וראש הממשלה הציע כי אם הנשיא וגנץ ינהלו עמו משא ומתן ויגיעו להסכמות, הרכב הוועדה ישונה שוב ויובא להצבעה במסגרת חקיקת רפורמה מוסכמת. גנץ והרצוג סירבו להצעה, ודורשים שהחוק לא יעלה מחר להצבעה בכנסת. 

במקביל, כפי שדווח היום בתוכנית שבע עם איילה חסון בכאן 11, בקואליציה בוחנים יוזמה של הרגע האחרון לריכוך נוסף של החוק לשינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים. היוזמה מוצעת טרם הבאת החוק להצבעה בקריאה השנייה והשלישית - ובתנאי שגנץ יבוא למשא ומתן.

בשלב שלאחר מכן, יערכו משא ומתן על יתר סעיפי הרפורמה המשפטית. נוכח אירועי הימים האחרונים, בקואליציה מעוניינים להגיע למתווה ריכוך שגנץ יסכים לו, ובכירים בקואליציה שוחחו עמו ביממה האחרונה והציגו לו רעיונות. גם כאן, גנץ עדיין מתעקש, לפחות פומבית, שהחקיקה לא תקודם בכלל עד לסוף מושב הכנסת. זאת, בתמורה להסכמה מצידו לפשרות באשר לרפורמה המשפטית, גם ביחס למתווה הנשיא.

הקריאה לעצירת החקיקה בימים האחרונים אינה מנת חלקה של האופוזיציה בלבד. בדברים שנשא אתמול שר הביטחון, יואב גלנט, הוא קרא לעצור את החקיקה עד יום העצמאות. לדבריו, "האירועים המתרחשים בחברה הישראלית אינם פוסחים על צה"ל.כשר הביטחון אני אומר בצורה ברורה – השסע בחברה חודר לגופי הביטחון, זו סכנה ברורה ומוחשית לביטחון המדינה. צריך שינוי במערכת המשפט. עם זאת שינויים משמעותיים לאומיים עושים בהידברות ושיח".

חבר הכנסת יולי אדלשטיין גיבה את שר הביטחון ואמר: "רוב העם רוצה ומבין את הצורך בשינויים במערכת המשפט, אך יש לעשות זאת בסבלנות, בהידברות ובשיח רחב כדי להגיע להסכמה רחבה". השר אבי דיכטר מהליכוד יצא גם הוא אתמול בהצהרה דומה, כאשר ביקש לעצור את החקיקה עד אחרי יום העצמאות והזהיר מפני "קרע בלתי ניתן לאיחוי".

הפופולריים