נתניהו: החלטתי להשהות את החקיקה; גנץ: נתייצב מיידית בבית הנשיא להידברות

רה"מ: החלטתי להשהות את החקיקה בשביל הידברות
רה"מ: מיעוט קיצוני מוכן לקרוע את המדינה לגזרים, סרבנות היא קץ המדינה • גנץ: "רה"מ הוא האחראי הראשון לקרע בעם" • לפיד על הידברות: "נוודא קודם כל שאין פה שום תרגיל או אחיזת עיניים" • לאחר הצהרת נתניהו - הוא וגנץ שוחחו. הנשיא דיבר עם שניהם ועם לפיד
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
.
צילום: .

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הערב (שני) כי הוא משהה את חקיקת הרפורמה המשפטית משום ש"יש מיעוט קיצוני שמוכן לקרוע את המדינה לגזרים" ועל מנת "למנוע מלחמת אחים". זאת, אחרי שפיטורי שר הביטחון יואב גלנט אמש נענו בהפגנות חסרות תקדים ושביתות נרחבות.

לאחר הצהרתו, נתניהו ויו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ שוחחו. במהלך השיחה גנץ קרא לנתניהו להשאיר את שר הביטחון יואב גלנט בתפקידו. גם נשיא המדינה יצחק הרצוג שוחח עם ראש הממשלה, ראש האופוזיציה יאיר לפיד וגנץ. הנשיא ביקש שיוקמו צוותי עבודה מטעם כל צד כדי לקדם את ההידברות. יו"ר המחנה הממלכתי הודיע שמינה את חברי הכנסת גדעון סער, חילי טרופר, אורית פרקש-הכהן ועורך הדין רונן אביאני לצוות ההידברות שלו. 

גנץ נשא דברים לאחר הצהרתו של נתניהו, ותקף: "ראש הממשלה הוא האחראי הראשון לקרע בעם". גנץ אמר שתפקידם הוא לאחות את הקרע והוסיף: "נתייצב מיידית בבית הנשיא להידברות בלב פתוח ונפש חפצה". חבר הכנסת יאיר לפיד אמר כי לפני שיחלו הידברות "נוודא קודם כל שאין פה שום תרגיל או אחיזת עיניים".

שר הביטחון יואב גלנט, אותו נתניהו פיטר יום לאחר שקרא לעצירת החקיקה, בירך את הצהרתו של ראש הממשלה. הנשיא יצחק הרצוג הגיב: "זו העת להתחיל בהידברות כנה, רצינית ואחראית".

מהציונות הדתית מסרו לאחר הכרזתו של נתניהו כי "ההחלטה לעצור את החקיקה והרפורמה בגלל איומים בסרבנות, אנרכיה ושביתות פראיות היא טעות". יחד עם זאת, מסרו, "אנו מכבדים את החלטת ראש הממשלה ומגבים אותו".

לראשונה - גנץ גובר על נתניהו בהתאמה לראשות הממשלה | סקר כאן חדשות

נתניהו הוסיף בהצהרה לתקשורת כי "המיעוט הקיצוני נוקט באלימות, מצית אש, מאיים לפגוע בנבחרי ציבור, מלבה מלחמת אחים וקורא לסרבנות שהיא פשע נורא". הוא הוסיף כי "סרבנות היא קץ המדינה" ודרש מראשי זרועות הביטחון והצבא להתנגד לה בתקיפות.

נתניהו הסביר את ההחלטה לדחיית החקיקה: "כשיש הזדמנות למנוע מלחמת אחים בהידברות - אני כראש ממשלה לוקח פסק זמן להידברות. אנחנו עומדים על הצורך להביא את התיקונים הנחוצים למערכת המשפט וניתן הזדמנות כדי להשיג אותם בתמיכה רחבה".

לדברי בכירים בקואליציה, נתניהו התחייב כי החקיקה המשפטית תתבצע במהלך מושב הכנסת הקרוב - גם אם ההידברות תכשל. ראש הממשלה העביר לראשי הקואליציה מסר לפיו שינוי הוועדה לבחירת שופטים הוכן בכנסת, ואפשר יהיה להעביר אותו במהירות אם המשא ומתן ייכשל. לצד זאת, שר המשפטים יריב לוין העריך באוזניי מקורביו שהרפורמה לא תתקדם, למרות הבטחות נתניהו, אך שהוא לא יתפטר.

מוקדם יותר נתניהו סיכם עם השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר כי תינתן לממשלה ארכה למושב הקיץ "על מנת להעביר את הרפורמה בהידברות". בתמורה, הקמת המשמר הלאומי תעלה להצבעה בישיבת הממשלה ביום ראשון. בן גביר דורש כי המשמר הלאומי יוקם כגוף ביטחוני חדש, נפרד מהמשטרה, שיהיה כפוף ישירות לשר לביטחון לאומי. בסביבת בן גביר אמרו כי אם הרפורמה לא תחוקק במושב הבא - לא יישאר בתפקיד.

בהכנת הידיעה השתתפו: מיכאל שמש, משה שטיינמץ, סולימאן מסוודה, יערה שפירא, גילי כהן ואיתי בלומנטל

הפופולריים