המשטרה של בן גביר: בתמורה לדחיית החקיקה יוקם גוף ביטחוני חדש שיהיה כפוף לשר

דרישת בן גביר: הקמת משמר לאומי - שכפוף לשר
רה"מ והשר לביטחון לאומי סיכמו שתינתן לממשלה ארכה למושב הקיץ על מנת "להעביר את החקיקה בהידברות" בתמורה להקמת המשמר הלאומי. עלות המהלך עומדת על 9 מיליארד שקלים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בן גביר
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר סיכמו היום (שני) כי הקמת המשמר הלאומי תעלה להצבעה בישיבת הממשלה הקרובה בתמורה לדחיית חקיקת הרפורמה למושב הקיץ. על מנת לעשות זאת, התחייב נתניהו שלמושב הקיץ תינתן ארכה.

בן גביר דרש כי המשמר הלאומי יוקם כגוף ביטחוני חדש, נפרד מהמשטרה, שיהיה כפוף ישירות לשר לביטחון לאומי. המשטרה תקבל תשעה מיליארדי שקלים בשתי פעימות לצורך גיוס 3,250 שוטרים חדשים, 44% מהתקנים יהיו למשמר הלאומי. זמן קצר לאחר פרסום ההודעה, קצינים בכירים במשטרה הביעו התנגדות להקמת המשמר הלאומי כגוף ביטחוני נפרד.

לפי הודעת המשרד לביטחון לאומי, הדחייה תתבצע "על מנת להעביר את הרפורמה בהידברות". זאת, על רקע המחאות חסרות התקדים שפרצו אמש ברחבי הארץ. לדברי בכירים בקואליציה, נתניהו התחייב כי החקיקה תתבצע במהלך מושב הכנסת הקרוב - גם אם ההידברות תכשל. עם זאת, גורמים ששוחחו עם שר המשפטים יריב לוין סיפרו כי לוין מעריך שקיים סיכוי נמוך שהדבר אכן יקרה.

המשמר לאומי הוקם למעשה לפני כשנה בהחלטת ממשלה, במסגרתו גדלה החטיבה הטקטית של מג"ב, הוקמה חטיבה לביטחון לאומי וגוייסו כאלפיים מתנדבים. בנוסף גדלו פלוגות המילואים.

בהכנת הידיעה השתתפו: יערה שפירא, סולימאן מסוודה, מיכאל שמש ומשה שטיינמץ 

הפופולריים