לאחר כשעה וחצי - הסתיימה פגישת ההידברות אצל הרצוג

אחרי כשעה וחצי: הסתיימה פגישת ההידברות
מבית הנשיא נמסר שהפגישה התנהלה ב"רוח טובה" • בני גנץ בריאיון לכאן חדשות: "לא רוצים להתפשר על העקרונות והדמוקרטיה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא הרצוג
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

צוותי העבודה מטעם הקואליציה, סיעת יש עתיד וסיעת המחנה הממלכתי נפגשו הערב (שלישי) לפגישת הידברות ראשונה בבית הנשיא. מבית הנשיא נמסר כי הפגישה, שארכה כשעה וחצי, התנהלה "ברוח טובה". מחר הנשיא ימשיך בסבב פגישות בנושא. 

בצוות הליכוד נכחו בין היתר מזכיר הממשלה יוסי פוקס ופרופ׳ טליה איינהורן. במחנה הממלכתי נכחו חברי הכנסת גדעון סער וחילי טרופר. נציגות יש עתיד כללה בין השאר את חברות הכנסת אורנה ברביבאי ואורית פרקש-הכהן. 

בני גנץ, יו"ר המחנה הממלכתי, אמר בריאיון לחדשות הערב עם טלי מורנו כי צוותי המשא ומתן של האופוזיציה "לא רוצים להתפשר על העקרונות והדמוקרטיה". גנץ הביע תקווה להגיע להסכמות, אך הבהיר כי הצדדים צריכים להקשיב אחד לשני: "רוצה שנגיע להסכמות, לא לכופף אף אחד ולא לנצח אף אחד".

גנץ צייר את הגבולות שאיתם מגיעה האופוזיציה למשא ומתן בבית הנשיא: "לא רוצה פוליטיזציה במערכת המשפט – אפשר לפתור זאת בהרבה דרכים". עוד הוא הבהיר כי "פסקת ההתגברות צריכה להיות כחלק מחוק יסוד: החקיקה. חושב שחוקה זה טוב, לא יודע אם אפשר להגיע לזה בחודש".

באשר ליחסים בתוך האופוזיציה וההסכמות על העקרונות בשיחות ההידברות, אמר יו"ר המחנה הממלכתי: "לפיד ואני מתואמים ומשוחחים לא מעט, אני מאמין לו. הוא אמר עוד כי יכול לראות תסריט שבו לפיד יוצא מהמו"מ: "מאוד יכול להיות שאצטרף".

חבר הכנסת חילי טרופר אמר בריאיון למאיה ראכלין במהדורת חמש כי למחנה הממלכתי "אין פריווילגיה שלא למצות את כל הסיכויים כדי להפוך את המשבר להזדמנות שתביא לחוק יסוד, והסדרה בעניין היחסים בין הרשויות". טרופר הוסיף: "אם תימצא הסכמה ששומרת על עקרונות הדמוקרטיה - עשינו את שלנו, אם לא - נמשיך את המאבק ברחובות".

חבר הכנסת חנוך מילביצקי מהליכוד טען בריאיון לרן בנימיני ויגאל גואטה בכאן רשת ב כי לא הבין שההידברות מתקיימת בבית הנשיא ולא בכנסת. "הפערים הם פערים מהותיים. פסקת ההתגברות והוועדה לבחירת שופטים אלה דברים קריטיים, ולמצוא דרך לגשר יהיה מאוד מורכב. ברגע שהולכים לנסות להגיע להבנות, מגיע לעם ישראל שנשקיע מאמצים. באים למו"מ כשמגיעים להבנה", אמר חבר הכנסת בתוכנית "בנימיני וגואטה".

מוקדם יותר היום, גורמים באופוזיציה זעמו על כך שהקואליציה הניחה על שולחן הכנסת את הצעת החוק לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים בקריאה שנייה ושלישית, על אף הכרזתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו אמש על הקפאת החקיקה. המהלך של הקואליציה נועד כדי לאפשר את אישור החוק תוך יום דיונים אחד במידה שהמגעים עם האופוזיציה ייכשלו, וגם כדי לאותת לבכירי הממשלה כי אין כוונה למסמס את החוק. בכיר באופוזיציה זעם: הקואליציה "מצפה שננהל מו"מ עם אקדח לרכה".

מיש עתיד ומהמחנה הממלכתי נמסר בתגובה למהלך של הקואליציה: "לא נאפשר התקדמות בחקיקה בזמן הידברות. מקווים שהקואליציה ונתניהו מבינים את האחריות שלהם. אם החוק יעלה על סדר היום של הכנסת נצא מייד מהחדר".

מובילי המחאות נגד הרפורמה גינו את המהלך והבטיחו להמשיך בהפגנות: "המזימה ברורה, מדובר בפייק הידברות לצורך העברת הדיקטטורה בתחילת המושב". הם הוסיפו כי "בניגוד למה שנתניהו, רוטמן ובן גביר חושבים, האנשים שיצאו לרחוב לא תמימים. ראשי האופוזיציה והנשיא צריכים לדעת שהמשא ומתן שהם מנהלים הוא מופע תיאטרון. ניפגש בשבת בקפלן".

הפופולריים