ארה"ב תקבל גישה למאגר טביעות האצבע של המשטרה

ארה"ב תקבל גישה למאגר טביעות האצבע של המשטרה
הכנסת אישרה את החוק שמהווה צעד נוסף בדרך לפטור מוויזות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דגל ארה"ב בשגרירות בקובה
צילום: אי-פי

הכנסת אישרה היום (שלישי) בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק שתאפשר למשטרה להעביר לגופים מוכרים בארצות הברית פרטי זיהוי כמו טביעות אצבעות. מדובר בצעד נוסף בדרך לפטור מוויזות לארצות הברית. 

לפי ההצעה, הרשויות יוכלו להזין למערכת ייעודית נתוני זיהוי שהופקו מטביעות אצבע לשם השוואתם לנתוני הזיהוי המצויים במאגר של משטרת ישראל. במקרה של התאמה, המשטרה תוכל להעביר להן פרטי זיהוי, את טביעת האצבע עצמה וכן מידע מהמרשם הפלילי - הכול בכפוף לתנאים שבהצעת החוק.

לפי החוק הפדרלי בארצות הברית, אחד מהתנאים להצטרפות מדינה לתוכנית הפטור מוויזות הוא חתימה על הסדר להגברת שיתוף המידע בין המדינה המצטרפת לבין ארצות הברית בנושאי איומים על הביטחון ורווחת הציבור בארצות הברית.

בסוף חודש ינואר, השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר ביקש מהמשטרה לחכות עם אישור מצידה של ישראל לתוכנית לפטור מוויזות לארצות הברית. בישיבה סגורה שהתקיימה במטה לביטחון לאומי טען נציגו של בן גביר שהשר עדיין לא גיבש עמדה ושהנושא מורכב ודורש בחינה. זאת ברקע דרישת ארצות הברית שכחלק מהתוכנית יתאפשר לפלסטינים אמריקנים לטוס מנתב"ג ללא מגבלות.

גורמים מדיניים סברו אז ששב"כ, שאחראי על חלק מהבידוקים שעוברים פלסטינים-אמריקנים שמגיעים לישראל, לא יהווה מכשול בדרך לפטור מוויזה. בירושלים העריכו שהפטור מוויזות ייכנס לתוקף כבר בקיץ. זאת, לאחר שנקבע ששיעור אחוזי הסירוב של מבקשי הוויזה בשנת 2022 היה מתחת ל-3%.

הפופולריים