ביידן: הזהרתי שישראל לא יכולה להמשיך בנתיב הזה

ביידן: ישראל לא יכולה להמשיך בנתיב הזה
נשיא ארה"ב אמר בתשובה לשאלות כתבים לפני הצהרה שנשא כי לא יזמין את רה"מ נתניהו לבית הלבן בקרוב • נתניהו השיב: "ישראל מדינה עצמאית שמקבלת החלטות לפי רצון אזרחיה ולא מלחצים חיצוניים" • השר זוהר צייץ: "עצוב שגם ביידן נפל קורבן לפייק ניוז שהופץ נגד הרפורמה" - ומחק
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ג'ו ביידן, בנימין נתניהו
צילום: צילום: גטי אימג'ס

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן אמר היום (שלישי) כי הוא הבהיר "שישראל לא יכולה להמשיך בנתיב הזה" של חקיקת הרפורמה המשפטית. בתשובה לשאלת כתבת אם יזמין בקרוב את ראש הממשלה בנימין נתניהו לבית הלבן, הוא השיב: "לא בזמן הקרוב". את הדברים אמר הנשיא האמריקני טרם הצהרה שנשא בקרוליינה הצפונית.

עוד אמר הנשיא כי הוא "מאוד מודאג שישראל תעשה את הדבר הנכון, כמו תומכים חזקים רבים שלה". לדבריו, "אני מלא תקווה שראש הממשלה יפעל באופן שבו ינסה להשיג פשרה אמיתית, אבל צריך להמתין ולראות. אנחנו לא מתערבים בענייני ישראל. הם מכירים את עמדתי, את העמדה של אמריקה, ואת העמדה של יהודי אמריקה". שעות לאחר מכן נשאל שוב בעניין ואמר כי הוא "מקווה שנתניהו יעזוב" את התכנון שלו.

ראש הממשלה נתניהו מסר בתגובה: "ישראל היא מדינה עצמאית שמקבלת את החלטותיה על פי רצון אזרחיה ולא על סמך לחצים חיצוניים, כולל מחברינו הטובים ביותר". נתניהו הדגיש ואמר: "אני מכיר את הנשיא ביידן יותר מ-40 שנה ומעריך את מחוייבותו רבת השנים לישראל. הברית בין ישראל לארה"ב היא איתנה והיא תמיד מתגברת על חילוקי הדעות שמתגלים מעת לעת בינינו. הממשלה בראשותי מחוייבת לחיזוק הדמוקרטיה על ידי החזרת האיזון הראוי בין שלוש הרשויות, אותה אנו שואפים להשיג בהסכמה רחבה".

השר מיקי זוהר צייץ בתגובה לדברי הנשיא כי "הנשיא ביידן נפל קורבן לפייק ניוז שהופץ בישראל נגד הרפורמה המשפטית". לאחר מכן זוהר מחק את הציוץ וכתב אחר במקומו: "מתוך כבוד ליחסים החשובים שלנו עם בעלת הברית הכי גדולה שלנו, ארצות הברית, מחקתי את הציוץ. הלב נשבר לראות כמה נזק נגרם לישראל מכל הפייק ניוז שהופץ בקשר לרפורמה המשפטית המוצדקת שלנו".

השגריר האמריקני בישראל, טום ניידס, בירך היום את החלטת נתניהו להשהות את החקיקה ואמר כי זו התקדמות בכיוון הנכון. לדבריו, הוא מאמין לכנות מילותיו של ראש הממשלה.

בכיר במשרד הביטחון האמריקני הביע דאגה מפיטוי השר יואב גלנט ואמר היום לכאן חדשות כי "ארה"ב רוצה להתמקד בשותפות הצבאית בין וושינגטון לירושלים ובהגנה בצורה הטובה ביותר על ישראל, ארצות הברית והמזרח התיכון". לדבריו, "זו הסיבה שאנו קוראים למנהיגי ישראל למצוא פשרה בהקדם האפשרי. תמיכת ארה"ב בביטחון ובדמוקרטיה של ישראל נותרה איתנה".

הפופולריים