בכיר מדיני: ארה"ב תוציא הבהרה על הפערים בין דברי השגריר ניידס לנשיא ביידן

"קוראים להם להגיע לפשרה עם הבסיס הרחב ביותר"
רה"מ נתניהו: היחסים עם ארה"ב "בלתי ניתנים לערעור". בכיר מדיני הבהיר כי המתיחות לא תפגע בקבלת הפטור מוויזות • נשיא ארה"ב מתח ביקורת על הרפורמה: הזהרתי שישראל לא יכולה להמשיך בנתיב הזה. סגניתו, האריס: "מודאגת ממה שקורה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ביידן וניידס
צילום: צילום: גטי אימג'ס

ברקע המתיחות בין ישראל לארה"ב והביקורת של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן על הרפורמה, גורם בבית הלבן אומר הערב (רביעי) לכאן חדשות על הטענות של אנשי הליכוד כי הנשיא היה ברור באמירה שארצות הברית לא מתכוונת להתערב בפוליטיקה הפנימית של ישראל. לדבריו, "בסופו של דבר זה תלוי במנהיגים הישראלים למצוא את הדרך הטובה ביותר קדימה. אבל כידידים קרובים של ישראל, אנו קוראים להם להגיע לפשרה עם הבסיס הרחב ביותר האפשרי של תמיכה עממית", אמר הגורם האמריקני.

גורם מדיני בכיר מסר היום כי גורמים ישראלים שוחחו במהלך היום עם אנשי ממשל אמריקניים, ושההערכה היא שארה"ב תוציא הבהרה על הפערים בין דברי שגריר ארה"ב בישראל תומאס ניידס בריאיון אתמול לכאן חדשות, לבין הביקורת שהשמיע היום הנשיא ביידן.

גורם מדיני בכיר נוסף הבהיר קודם לכן שהשינויים במערכת המשפט לא ישפיעו על קבלת הפטור מוויזות למדינה. לדבריו, אחרי שהחקיקה הושלמה, ישראל נדרשת לעשות שורה של דברים נוספים כדי להבטיח שתעמוד בקריטריונים לקבלת הפטור מהממשל האמריקני, וכי גורמי ביטחון נתנו אור ירוק למהלך שמוודא כי אזרחים אמריקנים יקבלו יחס זהה, ללא קשר למוצאם.

צפו בריאיון המלא עם שגריר ארה"ב בישראל תומאס ניידס

בתוך כך, סגנית הנשיא, קמלה האריס, אמרה כי היא "מודאגת ממה שקורה בישראל", וכי הממשל האמריקני עוקב אחר ההתרחשויות. לדבריה, לישראל וארה"ב יש מערכת יחסים ארוכה המבוססת על מספר ערכים משותפים, כולל הערך הדמוקרטי, נמשיך לעבוד עם ישראל כדי לחזק את היחסים בין שתי המדינות על בסיס המחוייבות.

בעקבות דבריו של ביידן, ראש הממשלה בנימין נתניהו ניסה לצמצם נזקים, והעביר מסר לשרים שבו ביקש לא להתייחס ליחסים בין המדינות. בנאום שנשא היום במליאת מנהיגים וירטואלית במסגרת 'פסגת הדמוקרטיה' דיבר ראש הממשלה על היחסים בין שתי המדינות: "בין ישראל לארה"ב יש מדי פעם מחלוקות, אבל אני רוצה להבטיח לכם שהברית בין הדמוקרטיה הגדולה ביותר בעולם לבין ישראל, דמוקרטיה חזקה, גאה ועצמאית בלב המזרח התיכון, היא בלתי מעורערת".

"מספר ממשלות הביעו דאגה ולכן אני רוצה להבטיח לכם שני דברים", הוסיף נתניהו בנאומו. "ראשית, יש בפנינו הזדמנות להחזיר את הדמוקרטיה וליצור איזון נכון בין 3 זרועות השלטון, ובמקביל להגן על זכויות האזרח - הדברים האלה תמיד דרמטיים וכרוכים בדיון ציבורי כואב, אבל עלינו לעבור ממחאה להסכמה." נתניהו הוסיף: "הזכות להפגין היא קדושה, אבל על מנהיגים לקחת נושאים אלה ולהפוך אותם למקום מאושר באמצע".

השר יואב קיש הגיב לדברי הנשיא האמריקני, ואמר בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב: "כולנו מכבדים את ביידן, הוא יכול לומר את עמדתו בכל נושא שקשור לישראל. אבל עם כל הכבוד, ישראל היא מדינה ריבונית, ההחלטות מתקבלות כאן. ביקורת אמריקנית יכולה להיות - ההחלטות הן שלנו". 

האזינו לריאיון המלא עם יואב קיש בכאן רשת ב

ראש האופוזיציה יאיר לפיד תקף הבוקר וכתב: "‏במשך עשרות שנים ישראל הייתה בעלת הברית הקרובה ביותר של ארצות הברית, הממשלה הקיצונית בתולדות המדינה קילקלה את זה בשלושה חודשים". 

ביידן אמר הלילה כי הוא הבהיר "שישראל לא יכולה להמשיך בנתיב הזה" של חקיקת הרפורמה המשפטית. בתשובה לשאלת כתבת אם יזמין בקרוב את ראש הממשלה בנימין נתניהו לבית הלבן, הוא השיב: "לא בזמן הקרוב". את הדברים אמר הנשיא האמריקני טרם הצהרה שנשא בקרוליינה הצפונית.

עוד אמר הנשיא כי הוא "מאוד מודאג שישראל תעשה את הדבר הנכון, כמו תומכים חזקים רבים שלה". לדבריו, "אני מלא תקווה שראש הממשלה יפעל באופן שבו ינסה להשיג פשרה אמיתית, אבל צריך להמתין ולראות. אנחנו לא מתערבים בענייני ישראל. הם מכירים את עמדתי, את העמדה של אמריקה, ואת העמדה של יהודי אמריקה". שעות לאחר מכן נשאל שוב בעניין ואמר כי הוא "מקווה שנתניהו יעזוב" את התכנון שלו.

הפופולריים