אחרי קיצוץ של מיליארד שקל במשרדי הממשלה: אושרה הקמת המשמר הלאומי

אושרה הקמת המשמר הלאומי, שרים תקפו את בן גביר
השרים הביעו מורת רוחם מהקיצוץ שנעשה במסגרת סיכום בין השר לרה"מ. גמליאל לבן גביר: "אתה רוצה הכול מהר על חשבוננו" • אמסלם שאל למה היועמ"שית לא בדיון, נתניהו ענה: הם מחבלים בעבודת הממשלה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בן גביר
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הממשלה אישרה היום (ראשון) את הקמת המשמר הלאומי של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, וכן את התקציב למהלך הזה שיגרור קיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה. שרים הביעו את מורת רוחם בישיבת הממשלה על הקיצוץ.

השרה גילה גמליאל תקפה את בן גביר: ״אתה רוצה הכול עכשיו ומהר ועל חשבוננו״. גם השרים יואב קיש ואבי דיכטר הצטרפו לביקורת. השר לביטחון לאומי הגיב: ״אתם לא נותנים לדבר״. מנגד, השר במשרד המשפטים דוד אמסלם תקף את היועמ"שית גלי בהרב מיארה על כך שאינה נוכחת בדיונים. לכך הגיב נתניהו: "הצענו להם כמה נוסחים, הם מחבלים ופוגעים בעבודת הממשלה".

בהודעה שפרסם ראש הממשלה בנימין נתניהו נמסר כי סמכויות המשמר ייקבעו בידי ועדה הכוללת את כל גופי הביטחון בישראל. הוועדה תחליט האם המשמר יהיה כפוף למפכ"ל או לגוף אחר, ותגיש את המלצותיה לממשלה תוך 90 יום. המשמר הלאומי יטפל במצבי חירום לאומיים, כדוגמת הפרעות שהתרחשו במהלך מבצע "שומר חומות". 

במהלך הדיון אמר שר האוצר בצלאל סמוטריץ': "קשה לשנות את הגופים האלה. לא בטוח שהמשטרה רוצה בכלל שינוי. אסור שהמשמר יהיה כפוף למשטרה בעת חירום". בן גביר הוסיף: "לא מקובל עליי שהמשמר הלאומי יטפל בהפגנות במקום לטפל בפשיעה בחברה הערבית. נתתי למפכ״ל שלושה חודשים להציג תכנית עבודה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר בצלאל סמוטריץ' הבטיחו שלא יהיה קיצוץ בשאר המשרדים. לפי שני גורמים המעורים בפרטי ישיבת ממשלה, נתניהו העלה את שמו של תת אלוף במילואים גל הירש כמי שיעמוד בראש הוועדה שתגבש את מדיניות המשמר הלאומי. בן גביר הגיב: ״הוא איש ראוי, אבל יש ראויים ממנו". 

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר תקף מוקדם יותר את חוות הדעת של היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב-מיארה, לפיה יש מניעה משפטית לאשר את הקמת המשמר הלאומי. לדברי השר, "היועמ"שית שוב מנסה לתקוע מקלות בגלגלים וכעת מנסה למנוע את הקמת המשמר הלאומי. היא לא מבינה את מקומה כיועצת, המשמר הלאומי חייב לקום על מנת להחזיר את הביטחון לרחובות".

גם המפכ"ל יעקב שבתאי הביע את התנגדותו להקמת המשמר הלאומי. "הקמת המשמר כגוף עצמאי ונפרד מהמשטרה, בכפיפות ישירה למשרד לביטחון לאומי עלולה לגרום נזק כבד ליכולות התפעול של מערכי הבט"פ במדינה בשל פגיעה באחדות הפיקוד, כפילות במאמצים ובמטות, חשש מדו"צ, מאבקי כח בין ארגוניים ומידור ובעיקר – חוסר בהירות ביחס לגורם הפוקד". 

"הממשלה אישרה קיצוץ רוחבי בכל המשרדים כדי לממן את המיליציה הפרטית של בן גביר", תקף ראש האופוזיציה יאיר לפיד. "הכול בשביל לממן צבא פרטי של ביריונים לליצן הטיקטוק והפיתות. סדר העדיפויות של הממשלה הזו הזוי ובזוי. היא קיימת כבר שלושה חודשים והדבר היחיד שמעסיק אותה זה לדרוס את הדמוקרטיה ולקדם פנטזיות קיצוניות של אנשים הזויים״. 

הפופולריים