אחרי חשיפת כאן חדשות: סמוטריץ' הורה לבחון מהלך משפטי נגד ההסתדרות

השר סמוטריץ' בוחן מהלך משפטי נגד ההסתדרות
שר האוצר הורה למנהלי האגפים במשרד לבחון את הנזקים שגרמה השביתה הכללית של ההסתדרות, במסגרת המהלך נגד הרפורמה המשפטית. זאת, לאחר חשיפת כאן חדשות וההקלטות של יו"ר רשות שדות התעופה, שהודה כי השביתה הייתה לא חוקית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סמוטריץ' מכה שנית
צילום: סמוטריץ' מכה שנית

לאחר חשיפת ההקלטות של יו"ר ועד העובדים ברשות שדות התעופה, פנחס עידן, הורה היום (שני) שר האוצר בצלאל סמוטריץ' לכנס את כל ראשי האגפים במשרדו ולאמוד את הפגיעה במשק. זאת, לנוכח השביתה הכללית שהכריז עליה ארנון בר דוד, יו"ר ההסתדרות, כחלק מהקריאה שלו לעצירת החקיקה לשינויים במערכת המשפט. במקביל, ביקש שר האוצר לבחון התכנות למהלך משפטי מול ההסתדרות על נזקי השביתה.

בתגובה, מההסתדרות נמסר כי הארגון "ימשיך לפעול לחיבור החברה הישראלית המשוסעת, נפעל לאחדות השורות ומאחלים לכל בית ישראל חג שמח". 

מלשכת שר האוצר נמסר: "החוק קובע שביתה בלתי חוקית היא שביתה לא מוגנת ועל מי שיזם או היה חלק ממנה לשאת בתוצאותיה ולשלם את הנזקים שנגרמו בגינה. השביתה גרמה נזק לאזרחים רבים, אלא שהם צריכים לתבוע את נזקיהם באופן ישיר ולא ניתן לעשות זאת על ידי המדינה, ואני קורא להם לעשות זאת".

עוד הוסיפו מהלשכה כי "אולם השביתה גרמה לנזקים כבדים גם למדינה, ומשום כך הנחה שר האוצר על אכיפת אי תשלום שכר לעובדים ששבתו, שיוכלו בתורם לתבוע זאת מקרן השביתה של ההסתדרות, ועל ביצוע עבודת מטה לכימות הנזקים שנגרמו למדינה הניתנים להוכחה בחלוקה לראשי נזק לשם היערכות לתביעתם מיוזמי השביתה האחראים להם".

בשבוע שעבר, במסגרת חשיפת כאן חדשות, יו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה, פנחס עידן, הודה בשיחה עם מיכאל שמש שהשביתה בנתב"ג הייתה לא חוקית. "הייתי חייב לכבד את יו"ר ההסתדרות", הוא אמר. "אם הייתי יודע שזה יימשך הרבה זמן, הייתי מצמצמם את זה לשעה-שעה וחצי. אני הבנתי שזה יהיה שעה-שעה וחצי. חיכינו למסיבת העיתונאים של ראש הממשלה, שלא הייתה".

עידן אף הציע לכל הנוסעים בנתב"ג, שנפגעו מהשביתה בעקבות עצירת הטיסות, להגיש תביעות. "לכו לבית הדין, תגישו תביעה נגדי ונגד ההסתדרות ומה שהוא יחליט אני אקבל", אמר. לדבריו, "הכרזתי עליה כי יו"ר ההסתדרות ביקש. ההסתדרות מעלינו. אם אגיד שהשביתה חוקית אני אשקר. אם הוא הורה לי, כנראה שהוא בדק את זה. אני אחד שמקבל הוראה ולא יכול לסרב. אני בעד הרפורמה".

בכאן חדשות נחשף עוד שבוע שעבר כי לשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו עמדה בקשר מול גורמים מטעם ההסתדרות לאורך יום השביתה במשק. יועצו של נתניהו, יונתן אוריך, שוחח עם גורמים בארגון העובדים בנוגע לשעת מסיבת העיתונאים ובנוגע לתוכן שלה ולמסרים.

הפופולריים