ההצעות והוויכוחים: סיכום יום השיחות בבית הנשיא

ההצעות והוויכוחים: סיכום יום השיחות אצל הנשיא
צוותי הליכוד, המחנה הממלכתי ויש עתיד התכנסו לדיונים על הרפורמה. במשא ומתן עלו לדיון ביטול שיטת הסניוריטי, והדרישה מהקואליציה לוותר על הרוב בוועדה לבחירת שופטים • מבית הנשיא נמסר: "השיחה הארוכה התקיימה ברוח טובה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בית הנשיא
צילום: צילום: בית הנשיא

אחרי הפגישה הראשונה, התכנסו היום (שני) נציגי הקואליציה והאופוזיציה לדיונים בבית הנשיא על הרפורמה המשפטית. כאשר עיקר המשא ומתן התרכז סביב דרישת הקואליציה לביטול שיטת הסניוריטי, לפיה ימונה לנשיא השופט הוותיק ביותר המכהן בעת שהנשיא היוצא מסיים את תפקידו, וכן הדרישה של האופוזיציה למנוע רוב לקואליציה בוועדה לבחירת שופטים. 

הפשרה שהוצעה בדיונים בנושא הוועדה לבחירת שופטים דיברה על כך שנשיא בית המשפט העליון ייבחר בהסכמת שני הצדדים בוועדה - הן שופטים והן פוליטיקאים, בלי שלאף צד יהיה רוב שיאפשר לו להכריע לבדו בסוגייה.

צוותי המו"מ של יש עתיד והמחנה הממלכתי בבית הנשיא

מוקדם יותר היום החליטה הקואליציה להגדיל את צוות המשא ומתן שלה לקראת השיחות ולהשוות אותו לזה של האופוזיציה, בעקבות סירובה של האחרונה לצמצם את מספר הנציגים. אל הצוות המקורי של הקואליציה צורפו השר יואב קיש וחברי הכנסת חנוך מילביצקי וקטי שטרית, וביחד עם הצוותים של האופוזיציה, בדיונים ישתתף צוות מורחב של 14 אנשים, לא כולל הצוות של אנשי הנשיא - דבר שצפוי להערים קשיים על הגעה להסכמות.

מבית הנשיא נמסר בתום הדיונים כי "לאחר כשעתיים הסתיימה פגישת צוותי הסיעות. השיחה הארוכה התקיימה ברוח טובה, והצדדים ביטאו בה הן את כאביהם והחששות הקיימים, והן את כוונתם הכנה לנסות ולהגיע להסכמה רחבה ככל הניתן. סוכם כי במהלך השבוע הקרוב יתקיימו פגישות המשך של הצוותים".

מיש עתיד נמסר: "צוות המשא ומתן של יש עתיד סיים פגישה ארוכה בבית הנשיא. בפגישה דנו בהרחבה בנושאים המורכבים. הישיבה המשותפת מחדדת את המרחק שצריך לעשות ואנחנו נחושים להמשיך להיאבק על ישראל יהודית, דמוקרטית וחזקה".

הפופולריים