נתניהו וסמוטריץ' מגיבים למודיס: בעזרת השם כלכלת ישראל תישאר יציבה ואיתנה

התגובה של נתניהו למודיס וההאשמות בממשלה
רה"מ: החשש טבעי למי שאינו מכיר את חוסנה של ישראל • בסביבת נתניהו מאשימים: הסתמכה על נבואות זעם מניפולטיביות של גורמים בישראל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חברת דירוג האשראי מודי'ס, מודיס
צילום: צילום: גטי אימג'ס

בכיר בממשלה אמר היום (שבת) לכאן חדשות כי תחזית הדירוג של מודיס הורדה רק ל"יציבה" לאחר השיחות של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם בכירים בסוכנות. בחדשות השבת פורסם כי בסביבת נתניהו מאשימים: "מודיס הסתמכה על נבואות זעם מניפולטיביות של גורמים בישראל לגבי ערעור מוסדות השלטון". נתניהו ושר האוצר בצלאל סמוטריץ' הוציאו הודעה משותפת וכתבו כי "החשש שמעלה מודיס - טבעי למי שאינו מכיר את חוסנה של ישראל. בעזרת השם כלכלת ישראל תישאר יציבה ואיתנה".


חברת דירוג האשראי מודיס הורידה אמש את אופק דירוג האשראי של ישראל מחיובי ליציב. למעשה מדובר על תחזית דירוג האשראי של ישראל וכעת מודיס אינה חוזה העלאה של דירוג זה ומותירה אותו יציב. דירוג האשראי עצמו נותר ללא שינוי ברמת A1. 

ההחלטה הזאת מגיעה על אף שיחות שקיימו ראש הממשלה ונשיא המדינה עם בכירי סוכנות הדירוג במטרה שלא ישנו לרעה את דירוג האשראי של ישראל. בהודעה שהוציאה מודיס נכתב: "השינוי מחיובי ליציב משקף הדרדרות של הממשל הישראלי שבאים לידי ביטוי באירועים האחרונים בהצעת הממשלה לשינוי שיטת המשפט. בזמן שהמוני מוחים הביאו את הממשלה לעצירת החקיקה המשפטית והגעה לדיאלוג עם האופוזיציה - מראה שהממשלה ניסתה לקבע רפורמה רחבה ללא מציאת קונזצנוס רחב , מצביעה על החלשות החוסן המוסדי והיכולת לצפות מדיניות".


עוד נמסר בהודעה: "בזמן הדיונים לגבי האופן המדויק בו תתקדם הרפורמה המשפטית, הממשלה חזרה על כוונתה לשנות את אופן בחירת השופטים- וזה אומר שהסיכונים החברתיים והפוליטיים בתוך המדינה עדיין קיימים". האירועים האחרונים קיזזו את ההתפתחויות החיוביות שהובילו את מודי'ס לקבוע תחזית חיובית לישראל באפריל 2022 שמתאימה לכלכלה חזקה.

עוד ציינה חברת הדירוג: "הכלכלה הישראלית הוכיחה עמידות מול זעזועים כלכליים וגיאו פוליטיים בעשורים האחרונים. תוכניות הממשלה לשינוי שיטת המשפט והדרך שבה הרפורמה נוהלה חשפו חולשה מסוימת ברשות המבצעת והמחוקקת בישראל".

הפופולריים