צוות המו"מ של העבודה פרש משיחות ההידברות בבית הנשיא

צוות המו"מ של העבודה פרש משיחות ההידברות
בהודעה מטעם העבודה נכתב: "אנו למדים על שיחות שנעשות במחשכים ואף על הסכמות בין הצדדים הרחק מעין הציבור"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צוותי ההידברות בבית הנשיא
צילום: צילום: קובי גדעון/ לע״מ

צוות המשא ומתן של מפלגת העבודה הודיע היום (ראשון) על פרישה משיחות ההידברות על הרפורמה בבית הנשיא. במכתב מחברי הצוות נטען: "אנו למדים על שיחות שנעשות במחשכים ואף על הסכמות בין הצדדים הרחק מעין הציבור, ללא מעורבותנו, מה שמעלה את החשש לפגיעה בהליך המשא ומתן ואף בדמוקרטיה הישראלית". 

הצוות של מפלגת העבודה מצטרף לישראל ביתנו, שהודיעה בתחילת השיחות שלא תשתתף בדיוני ההידברות. יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן התייחס לסירובו להשתתף בשיחות ואמר אתמול בריאיון להכול פוליטי בכאן 11: "מדובר בתרגיל הונאה, לא הידברות. ברור שנתניהו ירצה עד להעברת התקציב להגיע להסכמה על כמה סעיפים זוטרים, ככה למסמס את המחאה, ובהזדמנות הנוחה להעביר את הרפורמה. אני לא משתף פעולה עם תרגילי הונאה". 

הצעת הפשרה להרכב הוועדה למינוי שופטים

בשיחות שהתקיימו מאחורי הקלעים בנושא הוועדה למינוי שופטים, עלתה הצעת פשרה לפיה הרכב הוועדה לא יכלול פוליטיקאים ושופטים. כך פורסם בכאן רשת ב. על פי הצעת הפשרה, הפוליטיקאים והשופטים יבחרו נציגים משלהם לוועדה, כל אחד מטעמו, על פי קריטריונים מסוימים. אולם, הקואליציה עדיין תזכה לבחור את רוב הנציגים.

סלע המחלוקת החריף ביותר סביב הרפורמה המשפטית נוגע להרכב הוועדה ולשאלה כמה שופטים וכמה פוליטיקאים יהיו בה. לפי ההצעה, לדוגמה, בקואליציה ובאופוזיציה יוכלו לבחור חברים בוועדה מתוך קטגוריות שונות - אנשי אקדמיה, מחקר, שופטים בדימוס, עורכי דין בכירים וכו'. וגם השופטים יוכלו לבחור מתוך אותן קטגוריות חברים בוועדה.

אחת השאלות שעליה דנים היא האם בקואליציה יוכלו לבחור יותר נציגים לוועדה למינוי שופטים לעומת נציגי האופוזיציה והשופטים, אך על פי השיטה המוצעת ההשפעה של הפוליטיקאים ושל השופטים תהיה עקיפה יותר והם לא יישבו בעצמם בוועדה אלא רק יבחרו את חבריה. לאחר שיבחרו חברי הוועדה לזמן קצוב, חברי הוועדה לא יהיו תלויים יותר במי שבחר בהם.

הפופולריים