יו"ר הרשות לניירות ערך הפורשת: ההתעלמות מסיכונים מערערת את האמון בשוק הישראלי

האזהרה של יו"ר הרשות לניירות ערך הפורשת
ענת גואטה: הודעת מודי'ס – הזדמנות לחשב מחדש את דרכנו, ולהתייחס בכובד ראש לדאגות המשקיעים • סמוטריץ' מגיב להחלטת חברת דירוג האשראי: לוקח את חוות הדעת ברצינות אבל זו לא דרמה גדולה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו ובצלאל סמוטריץ'
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יו"ר הרשות לניירות ערך ענת גואטה הודיעה מסיימת היום (ראשון) את תפקידה לאחר חמש שנים, ומזהירה: "ההתעלמות מסיכונים אפשריים ליציבות הממשל התאגידי של מדינת ישראל – מערערים את האמון בשוק הישראלי בקרב משקיעים, ומייצרים תפיסת סיכון שמקטינה את כדאיות ההשקעה בישראל בעת הזו". 

גואטה ציינה כי על מקבלי ההחלטות לנקוט ב"פעולות אמיצות" לדבריה, שמטרתן להחזיר את האמון והיציבות למשק. על הורדת תחזית דירוג האשראי היא אמרה: "הודעת מודי'ס מהווה לא רק סימן אזהרה אלא גם הזדמנות לחשב מחדש את דרכנו, ולהתייחס בכובד ראש לדאגות המשקיעים שהזינו בעשור האחרון את צמיחת שוק ההון וצמיחת סקטורים טכנולוגיים מובילים – לכדי הובלה עולמית". 

מוקדם יותר שר האוצר בצלאל סמוטריץ' התייחס להודעת מודיס ואמר: "אני לוקח את חוות הדעת של חברת דירוג האשראי ברצינות. אבל צריך לדעת שזו גם לא דרמה גדולה. מי שקורא את חוות הדעת רואה את האמון שלהם בכלכלה הישראלית".

סמוטריץ' הוסיף: "אני לא חושב שכלכלנים הם מומחים גדולים למשפט חוקתי. אני לא מאמין שתהיה פגיעה בכלכלה אבל אם עלולה להיות כזו זה קשור בעיקר לקמפיינים שליליים של המחאה שנועדו לייצר סנטימנט שלילי לגבי הרפורמה".

הדברים נאמרו בהצגת תקציב המדינה לקראת קריאה שנייה ושלישית בוועדת הכספים. סמוטריץ' אמר בדבריו כי "אנחנו בצומת שקשה להעריך לאן היא הולכת, יש כל מיני תחזיות, אנחנו נכנסים טוב למשבר העולמי הזה. והיעד הראשון לצאת ממנו ראשונים". 

"המטרה היא להיאבק באינפלציה ולהחזיר אותה ליעד שלה כמה שיותר מהר. העלאת הריבית קשה מאוד ומכאיבה לרבים מאזרחי ישראל", הוסיף סמוטריץ'. "אנחנו מנסים ללכת בין הטיפות באיזון עדין לעזור לאזרחים להתמודד עם עליית המחירים בעקבות האינפלציה ומצד שני לא לתדלק יותר את האינפלציה". 

שר האוצר התייחס לאתגר בתחום הדיור: "הביקושים כאן גדולים וצריך לתת לזה מענה. זה קורה על ידי הסרת חסמי תכנון ושיווק. אפשר לשמור על קצב התחלות בנייה של 70 אלף דירות בשנה".

"מטרה נוספת היא להוריד את יוקר המחייה", המשיך סמוטריץ'. "אנחנו עדיין יותר יקרים ממדינות העולם שאליהן אנחנו רוצים להידמות. אני איש ימין כלכלי ורוצה מינימום התערבות של הממשלה, רק במקומות שבהם יש לנו כשלי שוק".

בהכנת הידיעה השתתפו דנה ירקצי וזאב קם

הפופולריים