פסקת התגברות מיוחדת: ההצעה של אנשי נתניהו בדיון על חוק הגיוס

משבר חוק הגיוס: ההצעה של אנשי נתניהו
פרסום ראשון: אנשי רה"מ הביאו את ההצעה בדיון עם השרים סמוטריץ', גלנט, אמסלם וצוותים נוספים. המשמעות - פסקת ההתגברות המורחבת צפויה לרדת מסדר היום • יוזמה של בכיר חרדי: הורדת גיל הפטור לבחורי ישיבות שילמדו באקדמיה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה נתניהו בהצהרה
צילום: צילום: תומר נויברג, פלאש 90

בדרך לפסקת התגברות לחוק הגיוס? ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים היום דיון על חוק הגיוס שבו השתתפו השרים בצלאל סמוטריץ', יואב גלנט, דודי אמסלם, אופיר כץ וצוותים מקצועיים, שאחריה הציעו אנשיו לאשר פסקת התגברות מיוחדת על חוק הגיוס. המשמעות הצפויה בעקבות ההצעה היא הורדה של פסקת ההתגברות המורחבת מסדר היום. כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11.

במהלך הדיון עם ראש הממשלה, התברר שהפער התקציבי בין האוצר לדרישות הביטחון, ובין השרים סמוטריץ׳ לגלנט גדול מאוד. גלנט דרש תוספת של מיליארדים למתווה החדש, וסמוטריץ׳ מוכן לתוספת של מאות מיליונים בלבד. בדיון אמר סמוטריץ׳ לגלנט: אתה יודע שהסכומים שאתה מעלה כאן לא רלוונטיים. אולם על אף הפערים, לנוכחים בדיון היה ברור - או שיש חוק גיוס, או שאין ממשלה.

עוד פורסם בכאן חדשות כי בשיחות שקיים בכיר במגזר החרדי מול צה"ל ומשרד האוצר, הוצעה יוזמה שבמרכזה גיל הפטור לבחורי הישיבות ירד עבור מי שילך ללימודי מקצוע או לימודים אקדמאיים. המטרה היא להגדיל את העובדים החרדים במקצועות נחשבים.

מוקדם יותר היום תקפו הרמטכ"לים לשעבר וחברי הכנסת בני גנץ וגדי איזנקוט את חוק הגיוס החדש, והציגו במסיבת עיתונאים את חלופת "שירות ישראלי" – התוכנית שלהם שאמורה להחליף את החוק שמקדמת הממשלה. את התוכנית הם גיבשו יחד עם ענבר גיטי, שכיהנה כראש צוות מנהלת השירות במשרד הביטחון. "יש סכנה לצבא העם בעתיד", טען גנץ. "אנחנו נקבל פה צה"ל בע"מ". 

גנץ קרא לראש הממשלה ושר הביטחון: "אל תתפתו לפתור את בעיות השעה בלבד, הביטו אל האופק הלאומי של מדינת ישראל ודאגו להבטיחו". איזנקוט הוסיף: "הארגון היחיד בעולם שייעודו להגן על המדינה, לנצח במלחמה ולהבטיח את קיומה של מדינת ישראל - הוא צה״ל. הבסיס לכל, הוא האנשים. למהלך שפוטר חלקים רחבים משירות תהיה השפעה על כלל המשרתים. אסור שמציאות פוליטית וצורך זמני יביאו לפגיעה בביטחון המדינה וצה"ל כצבא העם".

המתווה המסתמן לחוק החדש כולל את הורדת גיל הפטור לחרדים לגיל 23, כך שיוכלו להיכנס מוקדם יותר למעגל העבודה. התוכנית כוללת גם שינוי במשך השירות של חיילי צה"ל, כך שחיילים בתפקידים עורפיים ומנהלה ישתחררו מוקדם יותר, ולוחמים או כאלה שמשרתים בתפקידים חיוניים, ישרתו פרק זמן ארוך יותר ובחודשי השירות האחרונים שלהם ישתכרו בכ-6,000 שקלים.

הפופולריים