השיחה הקשה בין גלנט לנציגי המשפחות השכולות

השיחה הקשה בין גלנט לנציגי המשפחות השכולות

ההצעה התמוהה של שר הביטחון לבת שכולה שביקשה ששרים לא יגיעו לבתי העלמין: "או שלא תבואי או שתלכי ביום אחר" • מלשכת שר הביטחון נמסר: "פרסום שקרי"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
צילום: יואב גלנט ואלי בן שם

שיחה טעונה התקיימה היום בבוקר (שלישי) בין שר הביטחון יואב גלנט לנציגי משפחות שכולות, ביניהם יו"ר יד לבנים אלי בן שם ויו"ר המועצה להנצחת החייל פרופסור שלמה מור יוסף. הנציגים ביקשו ששר שלא שירת בצבא לא יגיע לבית העלמין ביום הזיכרון לחללי צה"ל ומערכות ישראל בשבוע הבא. השר גלנט השיב לבת שכולה: "תגיעי לבית הקברות ביום אחר".

במהלך השיחה נציגי משפחות שכולות אמרו לשר הביטחון, שסילוקו של חבר הכנסת בועז ביסמוט אתמול מטקס יום השואה, "זה כלום". לעומת מה שעלול להיות בשבוע הבא. נציגי המשפחות הזהירו את השר מפגיעה בזכר הנופלים, אך לדבריהם השר נשאר אדיש.

השיחה הקשה של שר הביטחון עם נציגי המשפחות השכולות:

יו"ר המועצה להנצחת החייל: "ממליצים שתחליף נציגים שלא עשו צבא, משפחות לא רוצות נואמים שלא שירתו בצבא".

שר הביטחון: "גם שמעון פרס לא עשה צבא".

בת שכולה: "אני לא מוכנה שיגיע לבית העלמין שלנו שר משתמט".

שר הביטחון: "אל תגיעי ביום הזיכרון, תגיעי יום קודם".

אח שכול: "אפשר לשקול שפוליטיקאים יניחו זר, אבל לא יישאו נאומים".

שר הביטחון: "בשום פנים ואופן לא"

יו"ר יד לבנים: "שיהיה נוסח אחיד, דף מסרים מהממשלה, שלא יהיו אמירות שיפגעו בזכר הנופלים"

שר הביטחון: "אני לא יכול לשלוט במסרים של נבחרי ציבור".

ברקע קריאות של משפחות שכולות לפוליטיקאים שלא להגיע לבתי העלמין ביום הזיכרון, גלנט התייחס לנושא ואמר: "נבחרי הציבור, המייצגים אותו בכנסת או בממשלה, נבחרים על ידי העם, ומהווים סמל, כל אחד בתקופתו ובהתאם לתפקידו. אני סבור שעליהם להיות נוכחים בבתי העלמין הצבאיים ביום הקדוש הזה". 

גלנט מתח ביקורת על הדרישה להוציא נבחרי ציבור מבתי העלמין ואמר: "כמוה הדרישה לקיפול דגל ישראל. אסור לנו כחברה לאבד את אחד הנכסים החברתיים המרכזיים שיש לנו, המהווים גשר של אחדות, צה״ל וארגוני הביטחון בכלל ומשפחת השכול בפרט". את הדברים אמר שר הביטחון בתום פגישה עם המועצה הציבורית להנצחת החייל. 

גלנט שוחח אתמול עם יו"ר יד לבנים אלי בן שם במשך כשעה וחצי, כשהנושא המרכזי הוא החשש שאירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל יהפכו לאירוע שמזלזל בכבוד הנופלים. ההחלטה אם למנוע השנה הגעת פוליטיקאים צפויה להתקבל בישיבת הממשלה ביום ראשון. ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא שיכריע בנושא. 

מלשכת שר הביטחון נמסר בתגובה לפרסום לפיו השר גלנט אמר לאחות שכולה שלא להגיע לבית העלמין ביום הזיכרון או להגיע יום לפני: "מדובר בפרסום שקרי, הדברים לא נאמרו על ידי שר הביטחון גלנט. אחת מחברות המועצה ציינה כי היא איננה מתכננת להגיע לבית העלמין ביום הזיכרון אלא יום לפני כן. כמו כן, בלשכת שר הביטחון הנחו את היועץ המשפטי להערך לתביעת הערוץ על פרסום דברי שקר".

אנחנו עומדים מאחורי הפרסום, שאומת על ידי שלושה מקורות שנכחו בפגישה.

הפופולריים