יהודים בודדים, שר חוץ שמכהן 30 שנה ואיסורים מוזרים: זו טורקמניסטן

יהודים בודדים ואיסורים מוזרים: זו טורקמניסטן

שר החוץ כהן יחנוך היום את השגרירות הממוקמת 17 ק"מ מהגבול עם איראן | הכירו את המדינה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
טורקמניסטן
צילום: טורקמניסטן

שגרירות ישראלית תפתח היום (חמישי) בטורקמניסטן, רק 17 קילומטרים מהגבול עם איראן. הטקס ייערך בנוכחות שר החוץ אלי כהן. השר צפוי לקיים סדרת פגישות מדיניות עם נשיא המדינה סרדאר ברדימוחמדוב ושרים בכירים, בהם גם עמיתו, וייפגש גם עם נציגי הקהילה היהודית המקומית.


זוהי הפעם הראשונה זה 29 שנים, בה שר חוץ ישראלי מבקר בטורקמניסטן, מדינה שנחשבת לבעלת חשיבות אסטרטגית ומדינית לביטחון האזורי. על פתיחת השגרירות הוחלט לפני כעשור, וחניכתה תהיה היום, לציון 30 שנה לכינון היחסים בין המדינות, כשעד היום היא שכנה במבנה זמני.

הצצה לעיר הבירה של טורמניסטן

לאורך השנים התקיימו בין ישראל לטורקמניסטן שיתופי פעולה בתחומים מדיניים, כלכליים ובתחום האנרגיה. לאחרונה אף חלה התקדמות בשיתוף הפעולה בתחומי הבריאות והגנת הסייבר.

מדובר במדינה המסוגרת בעולם אחרי קוריאה הצפונית. על אזרחי טורקמניסטן מוטלים שלל איסורים בלתי הגיוניים. לדוגמה אסור לנהוג במדינה בכלי רכב שחורים כי השליט הקודם לא אהב את הצבע, ולכל משפחה מותר להחזיק חיה אחת בלבד בבית.

עם כניסתו לתפקיד הנשיא הנוכחי סרדאר ברדימוחמדוב, שהתחנך בשווייץ, פתח בקמפיין צניעות במסגרתו אסר על נשים לנהוג ברכב, להתאפר ולצבוע את שערן. טורקמניסטן מגדירה עצמה מדינה נייטרלית וב-12 בדצמבר מצוין יום הנייטרליות שהוא חג לאומי. באשחבאד קהילה יהודית קטנה המונה כמה עשרות.

במרכז אשחבאד - פסל מוזהב של הכלב הלאומי אלבאי, שזכה לתהודה עולמית כשהנשיא הקודם, אביו של זה הנוכחי - הביא במתנה גור אלבאי לנשיא רוסיה פוטין כשהגיע אליו לביקור. בסוף אפריל מצוין בטורקמניסטן יום לאומי לכבודו של האלבאי.

הפופולריים