באיזה רוב יוכל ביהמ"ש העליון לפסול חוק?

באיזה רוב יוכל ביהמ"ש העליון לפסול חוק?

בקואליציה דורשים 12 שופטים מ-15, ביש עתיד דורשים 9 ובמחנה הממלכתי 10 | כל הפרטים על הפערים בשיחות
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צוותי ההידברות בבית הנשיא
צילום: צילום: קובי גדעון/ לע״מ

הפערים בשיחות בבית הנשיא בין הקואליציה לאופוזיציה: לאחר שעזבו לפי שעה את הנושא הקשה ביותר לסיכום (הוועדה למינוי שופטים), מגלים הצדדים לשיחות בבית הנשיא שהפערים ביניהם בשאר הנושאים לא כל כך גדולים.

בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב פורסם היום (חמישי) כי בפגישה האחרונה ביניהם דנו הצדדים בין השאר בשאלת פסילתו של חוק רגיל של הכנסת ובאיזה רוב יוכל הרכב של בית המשפט העליון לפסול חוק כזה של הכנסת.

הגשר לפשרה | האזינו לעוד יום

נכון לעכשיו הפערים הם אלו - בקואליציה הציגו עמדה לפיה רק רוב של 12 שופטים מתוך הרכב של 15 יוכל לפסול חוק רגיל של הכנסת. ביש עתיד דרשו לקבוע שרוב של 9 שופטים מתוך 15 יספיק לפסילת חוק ובמחנה הממלכתי ביקשו רוב של 10 מתוך 15 שופטים.

לוין: "אני השר לענייני הרפורמה, השאר לא מעניין" | לידיעה המלאה

מלבד העובדה שגם בסוגייה הזו האופוזיציה הציגה שתי עמדות שונות במשא ומתן, מודים הצדדים בשיחות סגורות שזה פער שניתן לגישור. גם הפערים בשאלת הרוב הדרוש בקריאה הרביעית כדי לחוקק חוק יסוד הם יחסית קטנים, לפחות בין הקואליציה למחנה הממלכתי.

בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב פורסם אתמול כי גם בפגישה שעסקה בסוגיית חוקי היסוד הביעו נציגי יש עתיד והמחנה הממלכתי עמדות שונות ביחס לשאלת חקיקת חוקי היסוד. ביש עתיד דרשו שחוקי היסוד יעברו רק ברוב של 80 חברי כנסת בכל אחת מארבע הקריאות של החוק. במחנה הממלכתי הציגו עמדה מרוככת בהרבה, והסכימו להסתפק ברוב מיוחד רק בקריאה הרביעית, וגם אז הסתפקו ברוב של 70 חברי כנסת.

כך יצא שהפער בין העמדה שהציגה הקואליציה לבין עמדת המחנה הממלכתי היה קטן יותר לעומת הפער שנוצר בין עמדת המחנה הממלכתי לעמדת יש עתיד בסוגייה. פערים נוספים בין שתי סיעות האופוזיציה עלו בסוגיות נוספות.

הפופולריים