סטרוק: גם אם יתחילו מחאות, אסור לפגוע במשפחות שכולות

סטרוק: גם אם יתחילו מחאות, אסור לפגוע במשפחות

השרה לכאן רשת ב: תומכת ברעיון ההליכה בצמדים פוליטיים לטקסים • אלהרר: "יום הזיכרון הוא של הנופלים ולא של המחאה" • 50 משפחות שכולות: נשיר בזמן נאום בן גביר בטקס
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
היכל הזיכרון בבית העלמין הצבאי בהר הרצל, 03.05.22
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

השרה אורית סטרוק התייחסה הבוקר (שישי) בריאיון למחלוקת סביב בואם של פוליטקאים לטקסי הזיכרון בבתי העלמין הצבאיים. בריאיון ליערה שפירא בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב אמרה כי היא תומכת ברעיון של הליכה בצמדים פוליטיים לטקסים, והוסיפה: "גם אם יתחילו מחאות, אסור לפגוע במשפחות שכולות". 


סטרוק הוסיפה כי היא מחפשת אחר שותף מהאופוזיציה שיילך עימה לטקס הזיכרון בחברון. "האחדות מאוד חשובה בימים אלו. למען הנופלים – רב המשותף על המפריד", אמרה.

חברת הכנסת קרין אלהרר מ"יש עתיד" אמרה בתוכנית כי יום הזיכרון קדוש ולכן היא מתנגדת למחאות בטקסים. "יום הזיכרון הוא של הנופלים ולא של המחאה". על טקס המשואות אמרה אלהרר כי הוא נלקח על ידי הממשלה, והשרה רגב עושה בו כבשלה: "הממשלה משתמשת בשפה של איחוד לבבות אך עושה מעשים מפלגים".

אתמול הודיעו 50 משפחות שכולות מבאר שבע כי יפתחו בשירה המונית של "שיר הרעות" בזמן נאומו של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר בטקס הזיכרון בבית העלמין הצבאי בעיר. המשפחות, "אשר מזועזעות מהגעתו של בן גביר", הזמינו את הציבור להצטרף אליהן וביקשו "לא לשאת סמלי מחאה. בלי שלטים, בלי סיסמאות, ובלי דגלים".

בסרטון שהפיצו חלק מהמשפחות הן אף קראו לו לא להגיע לבית העלמין. "משתמט, כהניסט, אדם שהורשע בתמיכה בארגון טרור ובהסתה לגזענות - אל תגיע לטקס הרשמי", קראו לשר בסרטון. "יש משפחות שלא ישנות בלילה בגלל הידיעה שאתה אמור להגיע, יש משפחות שמתכננות להחרים את הטקס".

המשפחות ביקשו מהמצטרפים למחאה להימנע מלהשתמש בסמלים של תנועת ההתנגדות לחקיקה המשפטית, מלהניף שלטים או דגלים וכן מצעקות ואלימות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא אמש לנבחרי הציבור מימין ומשמאל "להשאיר את הוויכוח הפוליטי מחוץ לבתי העלמין". לדבריו, "מגיע לכולנו לחוות את הימים הללו כשכל עם ישראל עומד מאוחד, מאחורי גיבורינו, בלי שום ויכוח".

לפניו שר הביטחון יואב גלנט שיגר מכתב ליו"ר הכנסת אמיר אוחנה ומזכיר הממשלה יוסי פוקס. "אבקש לפנות באמצעותכם לשרים ולחברי הכנסת, ולבקש מהם לבטא בנאומיהם בטקסים בבתי העלמין מסרים ממלכתיים וציוניים".

"אל לנו להכניס ביטוי פוליטי לקודש הקודשים שלנו, בתי העלמין הצבאיים", הוסיף שר הביטחון. "עלינו להעביר לחברה הישראלית מסר מאחד. בבתי העלמין קבורים חללי מערכות ישראל, מכל חלקי החברה והעם שמסרו את נפשם למען המדינה", הסביר. 

הפופולריים