הרצוג בריאיון למיכל רבינוביץ': קורא לא למחות בתוך בתי העלמין

הרצוג בריאיון: קורא לא למחות בתוך בתי העלמין

סרבנות, הידברות והחשש מרצח פוליטי: "כשהזכרתי מלחמת אחים - לא דיברתי בעלמא" | הריאיון של הנשיא הרצוג עם מיכל רבינוביץ'
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הנשיא הרצוג ומיכל רבינוביץ' בריאיון, אפריל 2023
צילום: -

רגע לפני ימי הזיכרון והעצמאות, כשהמתח החברתי בשיאו, נשיא המדינה יצחק הרצוג מתיישב לדבר. בריאיון למיכל רבינוביץ' ששודר בחדשות הערב היום (ראשון) הוא מתייחס למאמצי הפשרה בבית הנשיא, וקורא לפוליטיקאים לקראת הטקסים הממלכתיים: הימנעו מנאומים מתריסים.

צפו בריאיון המלא

הרצוג אמר שהוא מביע אמון ברצון של ראש הממשלה בנימין נתניהו להגיע לפשרות בנוגע לרפורמה המשפטית. "אני יושב עם כל השחקנים והמנהיגים ויש רוב עצום שרוצה פשרה והבנה, בוודאי בשיחות שלי עם נתניהו, הוא חוזר על כך ואני נותן לכך הזדמנות". עם זאת, טען הנשיא כי גורמים רבים מנסים "למשוך את השטיח" מתחת להידברות. "מי שינסה לחבל ולפגוע בה – יישא באחריות היסטורית לגורל העם והמדינה. אני בוודאי אדע גם לומר על מי אני חושב שצריך להטיל את האחריות". 

"אני לא נאיבי", אמר הנשיא הרצוג, "החברה שלנו עוברת תמורות משמעותיות וצריך להכיר בכך, זה קורה בהרבה אומות. אנחנו ניצבים מול אתגר, שטוב שהוא בא עכשיו ולא בעוד 20 שנה ואולי לא היה מה לתקן. אני ממשיך בחזון שלי ומקדיש את כולי לשמור על אחדות ישראל".

הנשיא התייחס גם למתיחות סביב בתי העלמין הצבאיים ביום הזיכרון. "גם בממשלה הקודמת הגיעו אליי משפחות שכולות שמחו וזעמו בצורה בלתי רגילה על הממשלה. אמרתי להם 'תאמינו במדינה ובדמוקרטיה שלה, כולנו עם אחד', גם עכשיו אני אומר – תנשמו עמוק. ולפוליטיקאים אני אומר: להימנע מנאומים מתריסים ואמירות מתריסות".

הרצוג נשאל על החשש שאווירה טעונה כמו שמתרחשת היום עלולה להוביל לרצח פוליטי, ואמר: "באופן טבעי אני חושש מכל אופציה, אבל אני משקיע את כולי בדו-שיח, האווירה מאוד טעונה. כשהזכרתי את האופציה של מלחמת אזרחים לא דיברתי בעלמא".

הנשיא התייחס גם למחאות הקצינים ואנשי המילואים בחיל האוויר, ונשאל האם הן היו סרבנות? "לא הגענו לרגע שהיה בו סירוב פקודה, אני מאוד מקווה שלא נגיע לרגע הזה בשום פנים ואופן", אמר הנשיא בריאיון.

עוד אמר הרצוג במהלך הריאיון: "עמדתי בגטו ורשה עם נשיאי גרמניה ופולין, אמרתי לעצמי - אילו רק המורדים הגיבורים היו רק מדמיינים שתהיה לנו מדינה. על מה אנחנו באים לחרב את הבית? אני רואה הערות לגבי ההידברות – אני מציע לכולם להוריד את מפלס החשדנות. המניעים שלי באים מעומק הלב".

הפופולריים