מחאות יום הזיכרון: חלק מהשרים מתכוונים שלא לנאום

מחאות יום הזיכרון: חלק מהשרים לא ינאמו

לשר בן גביר הוצע להגיע לבתי עלמין אחרים ולא לבאר שבע - הוא סירב • המחאה נגד הגעת סגן השר לבית העלמין: "המושב שייך לנו"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
זר מדינת ישראל יום הזיכרון חללי מערכות ישראל
צילום: צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

חשש מעימותים ביום הזיכרון: חלק מהשרים אומרים לכאן חדשות שהם שוקלים לוותר על הנאומים שלהם בבתי העלמין, להגיע ולא לנאום. כך פורסם היום (שבת) בחדשות השבת בכאן 11. שרים אחרים מתכננים לשאת נאום שלא קשור לפוליטיקה. 

לשר איתמר בן גביר, שאמור להגיע לבאר שבע, הוצע להגיע לבתי עלמין אחרים, אך הוא סירב. בן גביר הסביר שיש משפחות שמבקשות ממנו להגיע לעיר ולכן הוא לא יוותר. בד בבד, למרות פנייתה של השרה מירי רגב לראש האופוזיציה יאיר לפיד, הוא עדיין החליט שלא להגיע לטקס המשואות בערב יום העצמאות.

כשמזכירות הממשלה פנתה לפני כחודש וחצי לחלק מהשרים וחברי הקואליציה בנוגע לשיבוצים ליום הזיכרון, הם העדיפו להגיע לרשויות הדרוזיות - במחשבה שכך יקלעו לפחות עימותים. עם זאת, חלק מהמשפחות הדרוזיות הודיעו לשרים: עדיף לכם לא להגיע כדי להימנע ממהומות.

המחאה נגד הגעת סגן השר לבית העלמין: "המושב שייך לנו"

אחרי שאיימו בבאר טוביה לסגור את השערים בפני סגן השר יעקב טסלר מיהדות התורה ביום הזיכרון - אחד מבני המשפחות השכולות מגיב. ברק צור שכל את אחיו איתמר שנפל במלחמת לבנון השנייה. בריאיון לליאת רגב בתוכנית מעבירים לראשון הוא אמר היום: "טסלר החליט ביום הקשה של אזרחי ישראל לשים אצבע בעין הדומעת של המשפחות השכולות". 

האזינו לריאיון המלא בכאן רשת ב

צור הבהיר בכאן רשת ב כי "לא מדובר במחאה פוליטית", והסביר שהביקורת מופנית כלפי אי שירותו הצבאי של טסלר. "האיש לא נטל את נטל האלונקה, לא שירת בצבא וביום ההשבעה שלו עצמו כחבר כנסת העז לא להסכים להצטלם עם הסמל של מדינתנו האהובה. אנחנו פשוט לא מוכנים ולא רואים בזה שום ערך נוסף שהאיש הזה יעמוד לצידנו ביום הקשה של המשפחות שלנו", אמר צור.

לדברי צור, יותר מאלף אנשים ממושב באר טוביה חתמו על עצומה שקוראת לסגן השר לא להגיע. "שלחנו אליו עצומה, מספר הודעות בוואטסאפ, אל לשכתו. האיש אינו מתאים ואינו מכבד וגם אם זה היה בתקופה אחרת היינו מבקשים שלא יגיע. איש שלא שירת ולא דוגל באותם העקרונות שאנחנו גדלנו עליהם, אין שום סיבה שיהיה ביום הקשה שלנו ושל אזרחי ישראל. הוא פשוט לא רואה באותו עין שאנחנו רואים" המשיך צור.

כשנשאל אם קיבל תגובה מסגן השר, הוא טען: "אין שום תגובה, אנחנו לא קיבלנו. ופנינו ליו"ר יד לבנים וביקשנו ממנו, הוא אמר שהממשלה קובעת. אנחנו קובעים דבר אחד: בית הקברות אולי שייך לישראל אבל המושב שייך לנו. האיש הזה לא יכנס למושב הזה ואנחנו נדאג לזה". 

"היינו מקבלים שר אחר ששירת בצבא ולא משנה אם הוא מימין או משמאל היינו מקבלים אותו בידיים פתוחות", מסביר צור, "כי הוא ידע מה האנשים האלה, את גופם הם שמו על מגש הכסף בשביל שמדינת ישראל תתקיים, אחי ביניהם והרבה מבני משפחתי מדורות קודמים. אני לא מצליח להבין למה צריך לפגוע בצורה כל כך קשה ברצונות של משפחות שכולות שביקשו שלא יגיע".

על אחיו הגדול איתמר סיפר צור: "אני מאוד מתגעגע אליו. לבני הקטן הראשון קוראים איתי, על שם אחי ואביו שנפטר מסרטן לאחר כמה שנים. אחי איתמר גדל על ערכים של להגן על המדינה ורצה לתרום. הוא תמיד רצה שריון ומצא את מותו במלחמת לבנון השנייה כשחטף טיל נ"ט". 

צור גם נשאר מה יעשה אם טסלר בכל זאת יגיע לבית העלמין וענה: "אנחנו לא יודעים. שיחשוב אם הוא רוצה להגיע. אני יודע מה אני אעשה, אני אעמוד ליד הקבר של אחי ואבכה את נשמתי על זה שאיש כזה בא כביכול כדי לכבד את אחי". 

בחדשות שישי בכאן 11 פורסם אתמול שהמשפחות השכולות מאיימות לחסום את הגישה של נציגי הממשלה לבתי העלמין ביום הזיכרון. בבאר טוביה הודיעו למשרד הביטחון ולמזכירות הממשלה שאם טסלר יגיע לבית העלמין ביישוב ביום הזיכרון - הם יסגרו את השערים בפניו.

הפופולריים