"זה לא חוקי, תעשה בחכמה": המסר של הרב הראשי הספרדי לשר החדש

הרב הראשי לשר החדש: "זה לא חוקי, תעשה בחכמה"

הרב תועד אומר לשר הפנים הנכנס משה ארבל לתקצב מועצות שיבנו בתי כנסת
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הרב הראשי הספרדי יצחק יוסף שר הפנים הבריאות הנכנס משה ארבל
צילום: הרב הראשי הספרדי יצחק יוסף שר הפנים הבריאות הנכנס משה ארבל

הרב הראשי הספרדי, יצחק יוסף, בירך הלילה (ראשון) בשיעורו השבועי את שר הפנים והבריאות הנכנס משה ארבל מש"ס על כניסתו למשרדים והמליץ לו "לתת למועצות כל מיני תקציבים בתנאי שיבנו בית כנסת או ישיבה". הוא המשיך וסייג: "אל תגיד להם במפורש, זה לא חוקי, תעשה את זה בחוכמה". לדבריו, "תפקיד חשוב ביד יכול לעזור הרבה לעם ישראל", וגם בתיק הבריאות "יש הרבה דברים חשובים שהציבור מחכה להם".

חבר הכנסת אביגדור ליברמן כתב בעקבות הדברים: "‏יש לפטר את הרב הראשי עוד היום. הגיע העת לעצור את הטירוף של שוד הקופה הציבורית ע״י קומבינות ודילים של העסקונה החרדית בכנסת ובמוסדות המדינה הרשמיים. הפרדה בין דת ומדינה זה צו השעה". 

שר הדתות מיכאל מלכיאלי הגיב: "מרן הראשל"צ הגר"י יוסף שליט"א מנהיג את עדת ישראל ביד רמה וזה יילך ויתעצם בעזרת השם. מר ליברמן החצוף שלא גינה את הקריאות לסרבנות, דוחף את אפו שוב בחוצפה במקומות לא לו". 

ביום שני האחרון יו"ר ש"ס אריה דרעי קבע כי ארבל ימונה לשר הפנים והבריאות במקומו, שלושה חודשים לאחר שבג"ץ פסל את מינויו. בהודעה שיצאה מטעם חבר מועצת חכמי התורה משה מאיה נכתב כי "לפני כמה חודשים התקבלה ההחלטה השערורייתית לפסול את בחירתם של מאות אלפי מצביעים, ולמנוע מידידינו הנעלה מלכהן כשר". ממלאי המקום עד כה היו יואב בן צור ומיכאל מלכיאלי. בהמשך ההודעה נכתב על מינוי ארבל והוסבר כי הממשלה הייתה צריכה מינוי קבוע, שכן מילוי מקום ניתן רק לתקופה של שלושה חודשים בלבד.

כמה שעות לאחר מכן ש"ס מינתה רבנים חדשים לחברי מועצת חכמי התורה של המפלגה. המהלך של היו"ר דרעי נעשה מאחורי גבם של חלק מחברי מועצה מהכהנים. גם הרב דוד יוסף שמע על המינויים דרך התקשורת. אל המועצה – שבה מכהנים כיום הרב משה מאיה, הרבה דוד יוסף והרב ראובן אלבז – יצטרפו הרב שלמה בן שמעון, הרב אברהם סאלים, הרב שמואל בצלאל והרב שלמה מחפוד. מסתמן שהרב יצחק יוסף ימונה בהמשך לנשיא המועצה.

הפופולריים