נתניהו הטיל וטו על "חוק ירושלים"

עימות קואליציוני: נתניהו הטיל וטו על "חוק ירושלים"

התיקון, המחייב רוב של 80 ח"כים לפשרה טריטוריאלית בבירה, ירד מסדר היום של ועדת השרים לחקיקה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו (מימין) ובנט בישיבת ממשלה
צילום: צילום: אמיל סלמן, פלאש 90

התיקון לחוק יסוד: ירושלים שמקדם שר החינוך נפתלי בנט ולפיו פשרה טריטוריאלית בבירה תתאפשר רק באישור 80 ח"כים ירד מסדר היום של ועדת השרים לענייני חקיקה. בליכוד ובבית היהודי מחיליפם האשמות בנוגע לכך שהחוק לא יעלה היום להצבעה.

מהבית היהודי נמסר כי "את ירושלים מאחדים במעשים, לא בנאומים. צר לנו ששיקולים פוליטיים צרים גוברים על מניעת חלוקת ירושלים. אנחנו נמשיך להילחם על העברת החוק הזה, ונעשה כל מאמץ לקדם את החוק בימים הקרובים״.

בליכוד טוענים שמי שמנע את האפשרות לאשר את התיקון לחוק הוא דווקא הבית היהודי עצמו. לדברי גורמים בסביבת ראש הממשלה, בישיבת ועדת השרים לחקיקה היה רוב לאישור חוק ירושלים, אלא שבמהלכה התגלע ויכוח בין השרים איילת שקד וזאב אלקין. הויכוח עסק בשאלה האם המשך קידום החוק ייעשה תוך תיאום עם משרדי הממשלה הנוגעים לעניין - משרד ראש הממשלה והמשרד לענייני ירושלים. בליכוד עמדו על כך שהחוק יאושר אך יתואם בהמשך עם המשרדים שהוזכרו. בנט ושקד לא הסכימו ודרשו לאשר את החוק ללא שום תיאום. כשזה היה המצב, ולא התאפשר להגיע להסכמה, הוחלט שהחוק לא יעלה להצבעה היום.

מהליכוד נמסר עוד כי "גם לגניבת קרדיט יש כללים ואי אפשר להגיש הצעת חוק בעניין ירושלים, מבלי לשתף פעולה עם השר לענייני ירושלים זאב אלקין. עסקני הבית היהודי יודעים היטב שרה״מ נתניהו תומך בחוק, הרי הוא תמך בו כבר ב-2007. הם גם יודעים שעל פי ההסכמים הקואליציוניים הצעת חוק יסוד מחייבת את הסכמת כל השותפות לקואליציה. אך במקום להגיע להסכמות בשיתוף פעולה, בבית היהודי מעדיפים לעסוק בפוליטיקה קטנה".

הפופולריים