פרסום ראשון: המחנה הציוני ויש עתיד יחרימו טקס ממלכתי להתיישבות

פרסום ראשון: המחנה הציוני ויש עתיד יחרימו טקס ממלכתי לה

גבאי ולפיד בחרו להימנע מהמלצה לח"כים אם להשתתף בארוע בגוש עציון. גורמים ביש עתיד: זה קמפיין של הימין
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בתים במעלה אדומים, בתחילת השנה
צילום: צילום: יניב נדב, פלאש 90

חברי סיעת המחנה הציוני ורוב חברי יש עתיד צפויים להחרים טקס ממלכתי שייערך מחרתיים (רביעי) לציון 50 שנה להתיישבות ביהודה ושומרון, בבקעה וברמת הגולן.

באפריל האחרון החליטה הממשלה על קיום הטקס, שיזמו השרים נפתלי בנט ומירי רגב. האירוע, שיתקיים באזור התעשייה בגוש עציון, מופק על ידי מרכז ההסברה ותקציבו כעשרה מיליון שקלים. לטקס הוזמן הסגל הבכיר של צה"ל ובית המשפט העליון וכן כלל חברי הכנסת.

ואולם יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, בחר שלא לקרוא להשתתף בטקס – אך גם לא להימנע מלהגיע אליו. "נשאלתי לגבי השתתפות בארוע 50 השנים להתיישבות ביהודה ושומרון", כתב בווטסאפ. "בארועים מסוג זה כל ח"כ מחליט בהתאם לנוחיותו ושיקוליו אם להשתתף או לא".

בעבודה מתחו ביקורת על גבאי. גורמים במפלגה אמרו כי גבאי בחר במסר עמום כדי שלא לאבד קולות מימין. גורם במפלגה אמר כי היה מצופה היה שגבאי יעביר מסר חריף יותר בנושא. מנגד, בסביבתו של גבאי אמרו כי "אם היה למארגנים חשוב שנבוא, היו מזמינים את יו"ר האופוזיציה לנאום. הרי העבודה בנתה הרבה בהתנחלויות".

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, בחר אף הוא שלא להנחות חברי סיעתו כיצד לנהוג. לפיד שוהה אמנם בחו"ל, אבל ההערכה היא כי גם אם היה בארץ היה נמנע מלהגיע. גורמים במפלגה אמרו כי לו היו מזמינים את לפיד לשאת דברים בארוע – הוא דווקא היה מגיע. ח"כ חיים ילין הוא היחיד מסיעתו שצפוי להשתתף בטקס. "הגושים הם חלק ממדינת ישראל, על זה אילחם", אמר. כמה מחבריו למפלגה אמרו כי ארוע ההתיישבות הוא למעשה קמפיין של הימין ולכן יחרימו אותו. לפיד עצמו צייץ הערב בטוויטר: לכל הדואגים: יש עתיד לא מחרימה את האירוע ל-40 שנה להתיישבות (הטעות במקור, י"ק). ח"כ ילין מייצג אותנו בטקס. הפרסום בנושא היה שגוי". 

השרה רגב אמרה בתגובה כי"אין עם בעולם שיש לו זיקה לארצו כמו שיש לעם היהודי ביהודה ושומרון, בקעת הירדן ורמת הגולן. הקשר הזה צריך להיות ברור ומעל לכל מחלוקת פוליטית. אני מתביישת שמפלגה שקוראת לעצמה המחנה הציוני מחרימה את הטקס הממלכתי לציון יובל שנים לחזרה שלנו לאזורים אלו". רגב הוסיפה: "ראשי מפא"י - מבן גוריון ועד שמעון פרס - הבינו את הערך ההיסטורי והחשיבות האסטרטגית של חבלי ארץ אלו. היום הם מתהפכים בקברם נוכח אובדן הדרך של מפלגת העבודה".

‏סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי אמרה כי‏ "מי שמחרים חצי מיליון מתיישבים ולא מתכוון להיות שותף בחגיגות היובל של ממשלת ישראל בגוש עציון, שלא יחפש אחר כך קולות בימין". 

ראש המועצה האזורית גוש עציון, שלמה נאמן, מתח אף הוא ביקורת על המחנה הציוני ויש עתיד."לא ייתכן שמפלגה שמגדירה את עצמה מפלגה ציונית, מפלגה שאבות אבותיה היו חלק בלתי נפרד מהקמת התיישבות לפני יובל שנים, בוחרת להחרים את היום בו נעשה צעד גדול למען היישוב בארץ ישראל. עוד לא מאוחר לרדת מעץ הזית שעליו טיפסו בשם השלום ולהגיע לעץ האלון". 

הפופולריים