נתניהו על הבנייה בהתנחלויות: האמריקנים אמרו "אל תהיה חזיר"

נתניהו על הבנייה בהתנחלויות: האמריקנים אמרו "אל תהיה חז

בפגישה עם ראשי מועצת יש"ע אמר רה"מ שישראל צריכה לעמוד בהתחייבותיה לממשל טראמפ, אולם הוסיף שדרישות בנייה נוספות יעברו בתוך כמה חודשים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו בישיבת הקבינט
צילום: צילום: פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (רביעי) בפגישתו עם ראשי המתנחלים כי הוא פועל מתוך הנחה שממשל טראמפ מכין תכנית מדינית, וכי על ישראל לעמוד בהתחייבות שלה לממשל בנוגע להגבלות על הבנייה בהתנחלויות. מוקדם יותר היום פורסם בכאן רשת ב' כי משרד ראש הממשלה הקפיא בניית יותר ממאה יחידות דיור בירושלים בעקבות פגישות שקיים נתניהו, בין היתר עם נציגי הממשל בוושינגטון.

כדוגמה למגבלות מול האמריקנים ציטט נתניהו דברים שאמרו לו בכירים אמריקנים בעניין הבנייה בהתנחלויות: "אתה יכול להיות חזיר, אבל אל תהיה חאזער". בפגישתו עם ראשי מועצת יש"ע שנערכה בלשכתו בירושלים הוסיף נתניהו כי הממשל הנוכחי לא עורך הבחנה בין בנייה בתוך הגושים או מחוץ לגושים, "וזה הישג אדיר".

הוא חזר על התחייבויות הממשלה למתנחלים, להקמת 300 יחידות דיור בבית אל, התחייבות שניתנה עם פינוי הבתים בגבעת האולפנה, וכן הגשת תב״ע להתנחלות למפוני המאחז מגרון.

נתניהו הוסיף כרגע לא ניתן להיענות לכל דרישות הבנייה שהציגו ראשי המועצות בפגישה, ו"מה שלא יעלה בישיבה הקרובה יקרה בעוד שלושה חודשים". בכך התייחס ראש הממשלה לכינוס הבא של מועצת התכנון העליונה במינהל האזרחי ביו"ש, אשר מתכנסת מדי שלושה חודשים, על פי ההסכמות עם הממשל בוושינגטון.

בתוך כך, הישיבה הקרובה של מועצת התכנון שבה צפויים לאשר קידום תכנון ובניה בהיקף נרחב בהתנחלויות תתקיים רק לאחר סוכות. הישיבה אמורה הילתה להתקיים השבוע לאחר שנתניהו שב מארה"ב. דחיית המועצה נעשתה לאחר רמז אמריקני עבה לישראל, שהעניין יפגע במאמץ הנשיא האמריקני לחדש את המו״מ.

הבוקר נודע כי משרדו של נתניהו הקפיא בניית מיזם נדל"ני גדול בשכונת רמות בבירה, למרות שעמד בקריטריונים הנדרשים. יחידות הבנייה היו אמורות לקבל אישור כבר לפני מספר חודשים, אולם עוכבו בשל הנחיות הדרג המדיני. ההחלטה ככל הנראה התקבלה בשל ביקורים מדיניים שערך ראש הממשלה בנימין נתניהו ברחבי העולם, בהם המסע לאמריקה הלטינית ולניו יורק - שם הוא נאם בעצרת האו"ם ונועד עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. כמו כן, נועד לאחרונה נתניהו עם השליח המיוחד של הממשל האמריקני למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, שביקר בישראל.

מוקדם יותר פרסמה מועצת יש"ע את הדרישות שהציגו ראשי המועצות לראש הממשלה. בין הדרישות "הפסקת האפליה בפיתוח תשתיות ביהודה ושומרון", כלשון ההודעה, דרישה לכבישים עוקפים, ותשתיות מים וחשמל והשלמת פערי הבנייה שנדחו ב-8 שנות ההקפאה בזמן ממשל אובמה.

במכתב שהוגש לראש הממשלה נכתב: "לצערנו, תנופת הפיתוח איננה נחלת כלל התושבים, בעוד שבישראל הקטנה נעשות השקעות עצומות, באזורי יהודה ושומרון ישנה הזנחה רבת שנים בכל הקשור לפיתוח תשתיות".

עוד נכתב: "הממשלה הלאומית בראשותך חייבת להוביל מהלך של השקעה שוויונית בתשתיות ביהודה ושמרון. זו הדרך לשלום כלכלי ופיתוח אזורי לרווחת כלל האוכלוסייה, וזה המפתח לחיזוק הביטחון ואיכות החיים".

הפופולריים