נתניהו ומיי שוחחו: "לבחון את האיום האיראני על המזה"ת"

נתניהו ומיי שוחחו: "לבחון את האיום האיראני על המזה"ת"

ראש הממשלה נתניהו שוחח עם מקבילתו הבריטית. השניים סיכמו כי הקהילה הבינלאומית צריכה לדכא את פעילותה של איראן באזור
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה נתניהו עם ראש ממשלת בריטניה מיי
צילום: צילום: אי-פי

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח היום (שני) בטלפון עם ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי. מלשכתה של מיי נמסר בעקבות השיחה כי "בריטניה וישראל מסכימות שיש צורך לבחון בבהירות את האיום האיראני על המזרח התיכון".

שני המנהיגים הסכימו כי על הקהילה הבינלאומית להמשיך ולעבוד בצוותא כדי לדכא את פעילותה של איראן באזור. מיי ציינה כי בריטניה מחויבת להסכם הגרעין עם איראן וכי הקשרים הביטחוניים עם ישראל חזקים ביותר, במיוחד כשמדובר במלחמה בטרור.

נתניהו ומיי שוחחו גם על גיבוש הסכמי המסחר בין המדינות לאחר שבריטניה תצא מהאיחוד האירופי, בשנת 2019. נתניהו אמור להגיע ללונדון בחודש הבא, לאירוע המציין מאה שנים להסכם בלפור.

בשיחה שערך היום עם עיתונאים, אמר שר החוץ של גרמניה, זיגמר גבריאל, כי מדינתו חוששת שהנשיא האמריקני, דונלד טראמפ, יצהיר שארה"ב אינה דבקה יותר בהסכם הגרעין בין שש המעצמות ואיראן, וכי צעד זה עלול לגרום לקוריאה הצפונית להתנגד להסכם שעשוי לעצור את תכניתה הגרעינית.

גבריאל אמר כי גרמניה מוכנה להגביר את הלחץ על איראן באמצעים דיפלומטיים, אך טען מנגד כי גרמניה לא רוצה לראות את ההסכם נפגע.

שר החוץ הגרמני הוסיף: "החשש העיקרי שלנו נוגע לכך שקוריאה הצפונית תיאות לחתום על הסכם בינלאומי לנטישת תכנית הנשק הגרעיני שלה, אם ההסכם היחידי בעולם שמונע המשך פיתוח גרעין צבאי, מעלה סימני שאלה".

ב-19 בספטמבר נאם נתניהו בעצרת האו"ם ותקף את ההסכם עם איראן. בנאומו אמר ראש הממשלה: "לפני שנתיים הסברתי כאן למה הסכם הגרעין עם איראן לא רק שלא חוסם את דרכה לפצצה, אלא דווקא סולל עבורה את הדרך. בהגבלות שהוטלו על איראן נקבע שהן יוסרו אוטומטית בתוך כמה שנים. זה אומר שזה לא יקרה בעקבות הפחתת באגרסיבות של איראן, אלא רק משינוי קטן בלוח השנה".

נתניהו המשיך: "אני הזהרתי שכסעיף השקיעה הזה הזאת יגיע, יוטל צל כבד על כל המזרח התיכון והעולם כולו. אז, בגלל שאיראן תהיה חופשייה להעשיר אורניום בקנה מידה תעשייתי, מה שיציב אותה על הסף לפיתוח נשק גרעיני מאסיבי. לכן אמרתי שאיראן לא תגיע לפצצה אחת בהפרת ההסכם, אלא תוכל לבנות פצצות רבות באמצעות שמירה על ההסכם הזה".

הפופולריים