דן שפירו: טראמפ יטעה אם יפרוש מהסכם הגרעין

דן שפירו: טראמפ יטעה אם יפרוש מהסכם הגרעין

שגריר ארה"ב בישראל לשעבר אמר לכאן רשת ב' כי קיום ההסכם לא יאפשר לאיראן לסגת מהתחייבויותיה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שגריר ארה"ב לשעבר בישראל, דן שפירו
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

דן שפירו, שהיה שגריר ארצות הברית בישראל, אמר הבוקר (שבת) כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ יטעה אם יפרוש מהסכם הגרעין עם איראן. בתכנית "יומן השבוע" עם רון נשיאל בכאן רשת ב' אמר השגריר לשעבר שפירו כי גם מי שרוצה לתקן את ההסכם ולשפר אותו, יזכה לתמיכה בין-לאומית רבה יותר אם ישמור על ההסכם ולא ייתן לאיראן רשות לסגת מן ההתחייבויות שקיבלה עליה.

"יש לנו נשיא בלתי צפוי שמפרסם דברים הזויים בטוויטר ומבטל הסכמים שארצות הברית חתמה עליהם", אמר שפירו, "זה גורם בלבול בקרב בעלות ברית ומדינות יריבות, ווזה מצב מאוד מסוכן. זה יוצר בלבול גם בעם ובצבא האמריקני, עד כדי כך שיועציו של טראמפ - מאטיס, טילרסון, מקמאסטר וראש הסגל ג'ון קלי - מבינים שהאחריות שלהם היא להגן על ארצות הברית מפני הנשיא שלה. זה מצב חסר תקדים".

הנשיא טרמאפ אמר אמש בנאום מיוחד כי איראן הפרה כמה פעמים את הסכם הגרעין שנחתם איתה לפני שנתיים והודיע על צעדים חדשים שיינקטו נגדה. הנשיא אמר כי המדיניות החדשה נוגעת לתכנית הגרעין של איראן, לתמיכתה בטרור ולמעורבותה השלילית באיזור.

טראמפ הורה לממשל לפעול בתאום עם הקונגרס לתקן את הפגמים הרבים בהסכם והזהיר כי אם הקונגרס לא יעשה זאת, יש בכוחו לבטל את ההסכם בעצמו. הנשיא הודיע על הטלת עיצומים על משמרות המהפכה של איראן, אך לא הכריז על משמרות המהפכה ארגון טרור.

לאחר נאומו של הנשיא טראמפ, מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש הביע הלילה תקווה כי הסכם הגרעין עם איראן ישאר על כנו. דוברו של המזכיר אמר כי גוטרש סבור שההסכם היה פריצת דרך חשובה לבלימת ההתפשטות של נשק גרעיני ולקדם שלום עולמי.

נשיא צרפת, עמנואל מקרון, שוחח עם נשיא איראן, חסן רוחאני, בעקבות נאומו של הנשיא טראמפ ואמר לו כי פריז מחוייבת להסכם הגרעין. שני הנשיאים דנו בביקור אפשרי של נשיא צרפת בטהרן. שר החוץ הצרפתי יבוא לטהרן בשבועות הקרובים.

קודם לכן פרסם נשיא צרפת הודעה משותפת עם ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי ועם קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, ובה קראו שלושת האישים לממשל האמריקני ולקונגרס להביא בחשבון את ההשלכות שעלולות להיות על בטחונה של ארצות הברית ועל בעלות בריתה, לפני נקיטת צעדים שעלולים לפגוע בהסכם, כמו חידוש העיצומים.

הפופולריים