סגן מנהיג חמאס: "נתניהו מנסה למנוע את הפיוס הפלסטיני"

סגן מנהיג חמאס: "נתניהו מנסה למנוע את הפיוס הפלסטיני"

סאלח אל-עארורי אמר כי "התהליך המדיני כושל ולא הביא דבר, לכן תפקידנו הוא להתנגד עד לגירוש הכובש מאדמתנו"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סאלח אל-עארורי
צילום:

סגן מנהיג חמאס, סאלח אל-עארורי, אמר הבוקר (שבת) כי חמאס לא הלך לפיוס מתוך עמדת חולשה אלא משום שקיבל החלטה לשנות את המציאות הנוכחית, לחזק את השותפות עם פת"ח, לסיים את הפילוג וללכת לאחדות לאומית. לדבריו, חמאס הבין שהמפעל הלאומי הפלסטיני בסכנה אמיתית וביקש בין השאר לשלול מישראל את התירוץ שבהיעדר פיוס פלסטיני.

"ישראל משתמשת בפילוג כתירוץ לאי התקדמות בתהליך המדיני עם אבו מאזן וכשיש פיוס היא מאיימת על הרשות הפלסטינית שאסור לה להתפייס עם מה שהיא מכנה ארגון הטרור חמאס", אמר אל-עארורי, "נתניהו משתמש בפיוס כתירוץ ופועל למנוע אותו, ומצד שני נהנה מהפילוג ומשתמש גם בו כתירוץ. ההחלטה שלנו היא שצריך לשמוט את התירוץ מידי נתניהו".

בראיון לעיתון הפלסטיני אל-קודס הבהיר אל-עארורי כי חמאס אינו מעוניין להיכנס לתהליך מדיני עם ישראל וסבור שעם האויב דרושה התנגדות ולא פעילות מדינית. "התפקיד שלנו הוא התנגדות, עד לגירוש הכובש מאדמתנו. התהליך המדיני כושל ולא הביא דבר, ולא השיג את סיום הכיבוש בעבור עמנו. יחד עם זה, פת"ח ואש"ף מאמינים במסלול הזה והפילוג משרת את נתניהו בהרס המסלול הזה בראייתם. אנו בחמאס נפגשים איתם ברצון לאחד את הזירה הפלסטינית כדי להפיק תועלת מהמהלך המדיני לשירות עמנו והסוגיה שלנו. אנו הולכים עם השותפים שלנו כדי להשיג את האינטרסים של עמנו בעשייה המדינית ובעשייה של ההתנגדות", אמר.

בלעדי: הקלטות נדירות בעברית של מספר 2 בחמאס

אל-עארורי הדגיש את הצורך בגיבוש מדיניות אחידה כלל-פלסטינית כלפי הידברות עם ישראל. לדבריו, "השותפות בין חמאס לפת"ח כוללת שותפות על ההחלטה בענייני מלחמה ושלום. אנו בני מולדת אחת, גורלנו אחד ואסור שאיש יפתיע אותנו עם חתימה על הסכם מדיני, כשם שההחלטה על עימות עם הכיבוש צריכה להיות החלטה לאומית פלסטינית. העימות על כל צורותיו צריך להיות מוסכם. אני מקווה שנגיע עם הפת"ח ושאר הפלגים לאסטרטגיה לאומית כוללת לגבי העימות עם המפעל הציוני. לא קשה למצוא נוסח שיאחד בין הפלגים ובין האמצעים וכל פלג יפעל על פי יכולותיו והאמצעים שלו".

בהתייחסות ל"עסקת המאה" שעליה מדבר נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, אמר אל-עארורי כי "הממשלה הימנית הקיצונית בישראל תביא רק אכזבה וכישלון. אנחנו עם שיש לו זכויות ואין מנוס מלחלץ אותן בכוח", אמר מספר שתיים בחמאס, "אנו יודעים שהישראלים לא רוצים לא את הפיוס ולא את המשא ומתן וסיום כיבוש, ואנו רוצים את האדמה שלנו ומוטלת עלינו החובה להתנגד לכיבוש ולהשיב את זכויותינו".

הוא ציין כי רק נתניהו וממשלתו וכמה חוגים בוושינגטון מתנגדים לפיוס הפנים פלסטיני. נתניהו מתנגד לכך משום שהפיוס הוא אינטרס של העם הפלסטיני ובכך הוא לא רוצה.

הפופולריים