הממשלה אישרה את הצעת חוק הג'ובים: "לחזק את המשילות"

הממשלה אישרה את הצעת חוק הג'ובים: "לחזק את המשילות"
הצעת השרים איילת שקד ויריב לוין תהפוך את המשנה למנכ"לי המשרדים למשרת אמון. גמליאל וחיים כץ התנגדו. לפיד: "עוד משרות שאיש לא צריך"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
איילת שקד ויריב לוין (משמאל)
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הממשלה אישרה היום (ראשון) את הצעת החוק שיזמו שרת המשפטים, איילת שקד, ושר התיירות, יריב לוין, המכונה "חוק הג'ובים". עיקר ההצעה הוא הפיכת המשרה של משנים למנכ"לי משרדי הממשלה השונים למשרת אמון מטעם המנכ"ל המכהן. השרים גילה גמליאל וחיים כץ מהליכוד הצביעו נגד ההצעה.

"הממשלה הוכיחה שמשילות ומקצועיות משלימות זו את זו", אמרה שקד לאחר אישור ההצעה. "אפשר גם להביא לשירות הציבורי אנשים מקצועיים, וגם לתת לדרג הנבחר להוביל את המדינות שעבורה נבחר. מה שעובד טוב בצבא עם סגן הרמטכ"ל – יעבוד טוב גם במשרדי הממשלה עם משנה למנכ"ל".

השר יריב לוין בירך אף הוא על אישור ההצעה: "ההחלטות שהעברנו היום באות לחזק את המשילות ולשים סוף למצב אבסורדי שבו המדיניות שנקבעת על ידי השרים אינה מתבצעת במלואה. יש בה שמירה על האיזון בין הצורך לאפשר לשרים לעבוד עם האנשים שמחוייבים למדיניות שלהם, ובין הרצון לשמור על כך שלתפקידים בכירים יתמנו אנשים בעלי ידע וכישורים מתאימים".

לפי ההחלטה, מנכ"ל במשרד שבו ישנם יותר מ-150 עובדים, יהיה רשאי למנות תחתיו משנה. יוזמי ההצעה טוענים כי בזכות המהלך, "תגבר המשילות של השרים, ובד בבד יגבר גם כושר הביצוע של מנכ"ל המשרד. ההחלטה הופכת את תפקיד המשנה למשרת אמון, מתוך הצורך להגביר את יכולת השרים לבצע את המדיניות שלשמה נבחרו".

"מחטף מושחת שיעלה עשרות מיליונים"

זמן קצר לאחר אישור ההצעה, אמר יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד: "עוד חוק ג'ובים, עוד מינויים פוליטיים, עוד משרות שאף אחד לא צריך. כל משרה כזאת היא שני מיליון שקל, ביחד כל מה שהם אישרו היום לעצמם, למקורבים שלהם - 40 מיליון שקל. בכסף הזה היה אפשר לפתור את כל הבעיה של הצהרונים. זה מיועד רק למטרה אחת - שהשרים יוכלו לסדר ג'ובים למקורבים שלהם על חשבון אזרחי מדינת ישראל".

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, הגיב: "במוצ"ש תוקפים את שלטון החוק, בראשון מאשרים את חוק הג'ובים. כל הסיפור של ממשלת נתניהו ביממה אחת. קו ישיר עובר בין המתקפות הפראיות על שלטון החוק לבין אישור חוק הג'ובים. נתניהו ואנשיו לא מהססים לפגוע בשומרי הסף וגורמי אכיפת החוק וגם לשפוך מיליונים על ג'ובים מיותרים למקורבים שלהם. האינטרס הציבורי ושלטון החוק לא מעניינים את ממשלת נתניהו".

ח"כ ציפי לבני מהמחנה הציוני הוסיפה: ״אין בושה. חוק הג'ובים שאושר בממשלה הוא חזרה לרעות החולות של שלטון המקורבים. המסר שהממשלה מעבירה היום הוא שתקציבים, משרות וכל מה שציבורי, ששייך לציבור ושנועד לשרת את הציבור - הופך למפלגתי. הניסיון להרחיב את המינויים האישיים לא מבקש לשפר את יכולת המשילות אלא לענות על צרכים פוליטיים בלתי רלוונטיים. חוקי הג'ובים למיניהם הם שחיתות פוליטית במסווה של משילות וצריך לעצור אותם".

גם ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) תקף את אישור ההצעה וכינה אותה "מחטף מושחת שיעלה עשרות מיליוני שקלים למשלם המיסים". לדבריו, "במקום פקידים מקצועיים נקבל חברי מרכז עם שיקולים פוליטיים. שוב מוכח בפעם המי יודע כמה ששרי הממשלה הזו עסוקים רק בעצמם ובג'ובים לחברי המרכז ולא בטובת הציבור".

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) השמיעה אף היא ביקורת חריפה נגד ההחלטה: "אין ספק כי החלטת הממשלה היא נגד המנהל התקין ושלטון החוק במדינת ישראל. כל זאת בתקופה בה השחיתות השלטונית בשיאה, ובכך מחלישה את אמון הציבור בנבחריו ומוסדות השלטון והחוק. יוזמה שכזו פותחת צוהר מסוכן, מחלישה את אמון הציבור ומחזירה אותנו לתקופה מסוכנת".

הפופולריים