גבאי: אי אפשר לפנות 80 אלף יהודים כלאחר יד

גבאי: אי אפשר לפנות 80 אלף יהודים כלאחר יד

יו"ר מפלגת העבודה הגיב לסערה בראיון לקלמן ליברמן: "מתנגד לבנייה מחוץ לגושים". לבני: אפילו בגין פינה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גבאי בוועידת העבודה, בחודש שעבר
צילום: צילום: פלאש 90

יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, שב ואמר הבוקר (שלישי) כי אין לפנות התנחלויות כחלק מהסכם שלום עם הפלסטינים. בראיון לתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב', אמר גבאי כי "אמרתי את אותם דברים בדיוק ביולי 2017, שלושה ימים לפני הפריימריז במפלגת העבודה. זו מפלגה גדולה, יש בה אנשים שחושבים אחרת וזה בסדר גמור".

בהתייחס לגושי ההתנחלויות אמר יו"ר העבודה כי "הסיפור הוא מאוד מורכב, אבל אסור לנו להפוך אותו לעוד יותר מורכב על ידי ניסיון להסתכל על פינוי של 80 אלף יהודים כלאחר יד. אני אגב חושב גם שכשמפנים ערבים כלאחר יד זה דבר שהוא בלתי מתקבל בעיניי. אנחנו צריכים לחשוב איך במסגרת של הסכם שלום אנחנו מוצאים פתרון לדבר הזה". הוא הבהיר כי הוא "מתנגד לבנייה מחוץ לגושים". 

לדברי גבאי, "אני מאמין בכך שכל ארץ ישראל שלנו, הרי אלוהים הבטיח לאברהם את כל ארץ ישראל. אבל אני מאמין גם שבגלל שיש פה ארבעה מיליון ערבים וחצי אז אנחנו צריכים להתפשר על מנת ליצור מצב שאנחנו חיים במדינה שיש בה רוב יהודי והם חיים במדינה משל עצמם".

כאשר נשאל מה ההבדל בין המפלגה שבראשה הוא עומד לליכוד, השיב גבאי כי "אנחנו מאמינים בפתרון מדיני. נתניהו מעולם לא האמין בזה. הוא חותר למצב שבו יש פה מדינה אחת שבה לפחות 45% מהאזרחים הם ערבים ואנחנו חותרים להיפרדות מהפלסטינים". 

חברת הכנסת ציפי לבני מהמחנה הציוני מתחה ביקורת על דברי גבאי ואמרה לאריה גולן בכאן רשת ב' כי גם ראש הממשלה לשעבר מנחם בגין פינה יישובים וכי מדובר בסיטואציה מורכבת. עם זה, לבני אמרה כי היא מקבלת את הבהרתו שכוונתו הייתה שלא צריך להכריז מראש על פינוי כל היישובים. 

לבני הוסיפה כי מוקדם לדבר על פרישה מהמחנה הציוני בשל אמירתו של גבאי. לגבי חוק מימון עמותות השמאל שמקדם ראש הממשלה אמרה לבני כי מדובר ב"נבוט" כלשונה על מדינת ישראל והדמוקרטיה. לטענתה צריך להתייצב נגד הרעיון, "שמזכיר תהליכים מסוכנים שקרו במקומות אחרים". השר זאב אלקין מהליכוד אמר במשדר כי גבאי מחקה את יאיר לפיד בניסיון להתחזות לימין ולגרוף כמה קולות, משום ששניהם מבינים שהציבור בישראל הולך ופונה ימינה. 

לעומת לבני, חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) אמרה בהתייחס לעמדתו של גבאי על ההתנחלויות ושמירת הגושים כי "אין ולו סטייה קלה מתפיסת העולם של מפלגת העבודה".  לדבריה, "תפיסת העולם המדינית של מפלגת העבודה היא שתי מדינות לשני עמים, חתירה לשלום, היפרדות, שמירה על גושי ההתיישבות. זה דבר שאנחנו חוזרים ואומרים אותו ונכון שלמי שנמצא משמאלנו שרוצה לחזור לגבולות '67 הדברים אלה צורבים את האזניים ואת הלב – אבל זו תפיסתנו. זה מתווה קלינטןן. הוא אומר להשאיר את רוב המתיישבים בבתיהם".

הפופולריים