"החוק הצרפתי" המגביל חקירות ראש ממשלה לא יעלה היום לדיון

"החוק הצרפתי" המגביל חקירות ראש ממשלה לא יעלה היום לדיו

בעקבות אי ההסכמות בקואליציה הושג סיכום בין שקד, ביטן ולוין, ולפיו לא יעברו היום הצעות של הקואליציה בוועדת שרים לחקיקה. כל ההצבעות נדחו בשבוע
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו, משה כחלון ונפתלי בנט
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כל ההצעות של הקואליציה בוועדת שרים לחקיקה נדחו לשבוע הבא, כך הוסכם היום (ראשון) בין יו"ר הקואליציה, דוד ביטן, שרת המשפטים איילת שקד ושר התיירות יריב לוין. זאת על רקע קשיים שהתגלעו סביב אישור החוק הצרפתי, האוסר על חקירות ראש ממשלה מכהן.

ביטן זעם על אנשי מפלגות כולנו והבית היהודי, שביקשו לעכב את החוק שהיה אמור לעלות היום לדיון. בבוקר התעמת ביטן עם שקד, מחוץ לישיבת הממשלה השבועית. שקד הבהירה ליו"ר הקואליציה כי היא אינה מוכנה להעלות היום את החוק הצרפתי להצבעה בשום אופן ואמרה: "זה חוק יסוד, אי אפשר להעביר אותו בלי לדון בסיעות". ביטן השיב לה: "את לא רוצה להעביר, אל תעבירי" ושקד ענתה: "אני לא מעבירה".

מחלוקות בקואליציה. נתניהו, כחלון ובנט (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

במפלגתו של שר האוצר, משה כחלון, דורשים כי לפני אישור החוק, ישונו סעיפיו כך שכהונת ראש הממשלה תוגבל לשתי קדנציות. ביטן הבהיר כי יהיה מוכן לדון בכך רק בהמשך, אך בכולנו איימו להתנגד לחוק במתכונתו הנוכחית מבלי לקבל התחייבות שישונה.

"הצעות החוק על חקירות ראש הממשלה היא פגיעה בשלטון החוק, ומעמידה את ראש הממשלה מעל החוק", צייצה הבוקר ח"כ רחל עזריה (כולנו) בחשבון הטוויטר שלה. לדבריה, החוק "מעביר מסר לציבור של לגיטמציה לשחיתות. אתקשה לתמוך בחוק זה".

גם בבית היהודי בראשות שר החינוך, נפתלי בנט, מערימים קשיים על אישור החוק. במפלגה דרשו לעכב את ההצבעה בשבוע על מנת לקיים דיון פנימי בתוך סיעת הבית היהודי. בתגובה, איים יו"ר הקואליציה לשבש את כל ההצבעות הצפויות היום בוועדה השרים לחקיקה.


מלבד המחלוקת בקואליציה, החוק נתקל לאחרונה גם בקשיים משפטיים. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, פרסם מוקדם יותר החודש חוות דעת חדשה שבה הבהיר כי הוא מתנגד להצעה האוסרת על חקירת ראש ממשלה מכהן – גם אם האיסור יחול רק על עבירות ברף מסוים.

מנדלבליט כבר התנגד בעבר להצעה שנוסחה היה מתון יותר מזו הנוכחית, והוא הבהיר כי הוא מתנגד שוב גם בחוות הדעת העדכנית יותר. נדרשת הסכמה של סיעות הקואליציה להצעת חוק זו, ובשל כך ההצבעה צפויה להידחות.

ח"כ אמסלם: "החקירות הפכו לספורט לאומי"

יוזם הצעת החוק, ח"כ דוד אמסלם (הליכוד), אמר לקראת הדיון בוועדת השרים כי החוק לא יחול על חקירות שכבר החלו בעניינו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו – תיקי 1000 ו-2000. לדברי אמסלם, החקיקה נועדה לאסור בעתיד חקירות בגין עבירות קלות, לאחר שב-20 השנים האחרונות חקירות ראש הממשלה "הפכו לספורט לאומי".

אמסלם עדכן את הצעתו והוסיף אליה סעיף המגביל את כהונת ראש הממשלה לשתי קדנציות או לשמונה שנים, וזוכה לתמיכתה של שרת המשפטם, איילת שקד. למרות זאת, בשל הקשיים בקואליציה, ההצבעה על הצעת החוק בוועדת השרים צפויה להידחות. הנושא יובא לדיון בישיבת ראשי סיעות הקואליציה.

הפופולריים