נתניהו והחרדים סיכמו: חוק הגיוס החדש יעלה להצבעה בתוך חודש

נתניהו והחרדים סיכמו: חוק גיוס חדש - בתוך חודש

פרסום ראשון: החוק החדש יהיה דומה לקודם – זה שנפסל על ידי בג"ץ – למעט שינויים קלים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת סיעת ש"ס, היום
צילום:

ראש הממשלה בנימין נתניהו וראשי המפלגות החרדיות השיגו סיכום לגבי חוק גיוס שהכנסת נדרשת לחוקק, לאחר שבג"ץ פסל את החוק הקודם - כך פורסם לראשונה הערב (שני) בחדשות הערב בכאן 11. לפי הסיכום, החוק החדש יחוקק בחקיקת בזק, ויעלה להצבעה בקריאה ראשונה בכנסת בתוך חודש ימים. בנוסף, מסתמן שהחוק החדש לא צפוי להיות שונה בהרבה מהחוק המקורי שנפסל על ידי בית המשפט לאחר שנפסק כי הוא לא שוויוני, ומתוכננים לו שינויים קטנים בלבד, למשל חקיקת החוק בהוראת קבע ולא בהוראת שעה.

בתחילת החודש פורסם לראשונה בכאן רשת ב' כי נתניהו מעוניין להעביר את חוק הגיוס בהקדם, מתוך חשש שהתמשכות התהליך תשרת את יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ומפלגתו. בישיבת ראשי מפלגות הקואליציה אמר נתניהו שהוא מודע לכך שלפיד מתכוון לערוך קמפיין פוליטי מתמשך סביב הנושא, ולכן המטרה היא לקצר כמה שניתן את הליך חקיקת החוק ולסיימו בהקדם, על אף שבג"ץ העניק לכנסת שנה לצורך חקיקת חוק הגיוס החדש.

בנוסף, חוק הגיוס יוצר לחץ על נתניהו גם מצד המפלגות החרדיות. בחודש שעבר פורסם ב"כאן" כי ראשי המפלגות החרדיות צפויים להודיע לראש הממשלה שאם חוק הגיוס לא יתקדם בחודשים הקרובים, אז גם החוק שנחשב החשוב מכל לנתניהו - חוק הלאום - לא יתקדם.

בחודש שעבר ביטל בג"ץ את הסדר הגיוס, שנקבע ב-2015, כדי להעניק פטור משירות בצה"ל לצעירים חרדים. בג"ץ פסק כי הוא אינו חוקתי בשל פגיעה בעיקרון שוויון. ההסדר, שהחזיק מעמד שנתיים בלבד, בוטל, והשופטים הורו לממשלה לנסח חוק חלופי בתוך שנה - אז ייכנס הביטול לתוקפו.

הפופולריים