מרים נאור: אנשי ציבור ניסו להשפיע על בית המשפט, אך כשלו

מרים נאור: אנשי ציבור ניסו להשפיע על בית המשפט, אך כשלו
נשיאת בית המשפט העליון הפורשת העבירה ביקורת על ההתבטאויות נגד הבית: "יותר מאשר אמירות לא מוצלחות". היא הוסיפה כי היא מכירה בעליונות הכנסת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיאת בית המשפט העליון היוצאת מרים נאור
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נשיאת בית המשפט העליון היוצאת, מרים נאור, אמרה בראיון שפורסם הבוקר (שלישי) בביטאון של לשכת עורכי הדין כי ההתבטאויות של אנשי ציבור נגד בית המשפט נאמרו בניסיון להשפיע, אך כשלו בכך.

עוד אמרה נאור כי השופטים יודעים להחליט נכון. "נאמרו נגדנו המון דיבורים כמו האמירה שירימו על בית המשפט העליון על כף של טרקטור D-9 ואמירות נוספות שהן יותר מאשר אמירות לא מוצלחות, אבל להערכתי ולתפיסתי, לשופטים אין כל אופציה אחרת – הם חייבים להחליט את מה שנכון להחליט. אני מעבירה את המסר החשוב הזה לשופטים החדשים חדשות לבקרים ולכן, הידיעה לפיה אתה חייב להחליט את מה שנכון ואין לך אופציה להחליט אחרת בגלל איומים או שיימינג, היא זו שלדעתי משרה שלווה על כל אחת ואחד מהשופטים. הם יודעים שהם צריכים להחליט את מה שצריך להחליט", אמרה הנשיאה הפורשת.

הנשיאה נאור התייחסה לקריירה שלה ואמרה כי מעולם לא חששה מלפסוק: "אני, לא בשבתי בבית משפט השלום, לא בבית המשפט המחוזי וגם לא בבית המשפט העליון, מעולם לא חששתי מלפסוק, ואני מאמינה שכך נוהגים גם כלל השופטים. אי לכך, לומר לך שהיום קשה יותר, זה לא כך כאשר אתה יודע שאתה צריך להחליט כראוי".

נאור סירבה להתייחס לאנשי הציבור שדיברו נגד בית המשפט ואמרה כי היא לא רוצה לגלוש לפוליטיקה: "אתה שואל איך אני מסבירה את העובדה שאנשי ציבור הרשו לעצמם לנהוג כך, ואני חושבת שניסיון לתת הסבר הוא בגדר גלישה לפוליטיקה ומכיוון שכך אמנע מלתת הסברים. אני לא מתבטאת בסוגיות פוליטיות. אין אופציה כזו של להיכנע לאיומים ולהשמצות, על כך אני מחנכת דורות של שופטים".

נאור הסבירה כי המתקפה הציבורית האחרונה על בית המשפט נבעה מריבוי תיקים שהיו מונחים לפתחו של בית המשפט העליון, ובשל סיום כהונתו של השופט אליקים רובינשטיין. לדבריה, "ריכוז פסקי הדין שניתנו לאחרונה ועוררו הד ציבורי נרחב נבע פשוט מהעובדה שהמשנה לנשיאה, כבוד השופט אליקים רובינשטיין, עמד לסיים את כהונתו והיו לא מעט תיקים בהרכבים מורחבים שהוא היה חלק מהם".

הפגנה של תושבי דרום תל אביב מחוץ לביתה של מרים נאור | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הנשיאה הפורשת הוסיפה כי יש כבוד לרשויות האחרות וכי בית המשפט מכיר בעליונות בית המחוקקים: "הרשות השופטת מכבדת את הרשות המחוקקת ואת הרשות המבצעת. אנחנו לא עוסקים בכיפוף ידיים ובניגוד למה שמנסים לפעמים לצייר, אנחנו פוסקים לפי הדין. אי לכך אני חושבת שנשמעו במהלך תקופת כהונתי התבטאויות שהן מיותרות וראוי היה שלא להשמיען. ישנם איזונים ובלמים בין הרשויות כמו בכל משטר דמוקרטי ואנחנו לא עוסקים בשאלה האם ניצחנו אותם או לא. תפקידו של המחוקק לחוקק ותפקידנו במקרים מתאימים להעביר ביקורת שיפוטית תוך מתן כבוד הדדי ומתוך הכרה בעליונות הכנסת. הכל שפיט אבל לא הכל מצדיק התערבות".

הפופולריים