ביטן לרשת ב': לא ויתרנו על החוק הצרפתי, יעלה בעוד חודש

ביטן לרשת ב': לא ויתרנו על החוק הצרפתי, יעלה בעוד חודש

יו"ר הקואליציה הדגיש ב"הבוקר הזה" כי החוק הנוגע לחקירות ראש הממשלה עדיין לא ירד מהפרק: "יש חילוקי דעות, אבל ההצעה תעלה בכל הכוח"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יו"ר הקואליציה דוד ביטן וראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, הבהיר הבוקר (חמישי) בראיון לכאן רשת ב' כי למרות דחיית ההצבעה על הצעת "החוק הצרפתי" וחילוקי הדעות בקואליציה – החוק ישוב לסדר היום של ועדת השרים לחקיקה בתוך חודש. "לא רק שהוא לא יירד מהפרק, אלא שבעוד חודש הוא יעלה בכל הכוח", התחייב ביטן בתכנית "הבוקר הזה".

במקביל, הבוקר איימו גורמים בכירים בליכוד לבטל את הסיכום עם הבית היהודי על הקפאת החוק למשך חודש, לאחר שבמפלגתו של שר החינוך, נפתלי בנט, רמזו כי החוק למעשה נקבר לחלוטין. הבכירים הזהירו כי "אם בבית היהודי ימשיכו לטעון שהם קברו את החוק, אנחנו נחזיר אותו מחדש לוועדת השרים לענייני חקיקה תוך שבוע או שבועיים ולא תוך חודש.  נדרוש מהבית היהודי להודיע בתקשורת שהחוק לא הוקפא ושבעוד חודש הוא חוזר, אחרת נחזיר אותו הרבה לפני".

ח"כ ביטן ביטל את הקביעה כי החוק, שנועד למנוע חקירה של ראש ממשלה מכהן, התמוסס הלכה למעשה וכינה אותה "תדריך של הבית היהודי". לדבריו, בליכוד מבינים כי הצעת החוק תצטרך לעבור שינויים ותיקונים, אך בסופו של דבר ניתן יהיה להשיג רוב בקואליציה להעברתה.

על חילוקי הדעות עם הבית היהודי ועם כולנו אמר יו"ר הקואליציה: "הוויכוח שלי עם שרת המשפטים היה שהיא הציבה תנאי של הגבלת כהונת ראש הממשלה. אמרתי לה שאנחנו מסכימים לזה, אבל למה צריך להכניס את זה לתנאים? כשהיא כינסה את סיעת הבית היהודי התברר שהם לא רוצים להגביל את הכהונה".

"נוצרה סיטואציה שבבית היהודי מתנגדים להגבלת הכהונה של ראש הממשלה, והתנאי של כחלון וכולנו להעביר את החוק הצרפתי הוא הגבלת הכהונה. אמרנו שאנחנו מוכנים לזה", הסביר ביטן והוסיף:"אנחנו צריכים לדבר בינינו, ולכן הסכמתי להאריך את התקופה בחודש. אנחנו ממש לא ויתרנו על החוק".

ביטן התייחס גם לביקורת נגד יוזמת החוק החדשה של הליכוד, שלפיה המשטרה לא תוכל להמליץ בנוגע להעמדה או אי-העמדה לדין בתום חקירות: "שידברו עם המפכ"ל שלהם. כשהוא התחיל את הכהונה, הוא בעצמו אמר שהכי חשוב מבחינתו שהמשטרה תעשה עבודה מקצועית: לאסוף ראיות ולהעביר את החומר לפרקליטות. אנחנו פשוט מיישמים את זה בחקיקה ואין פה שום דבר מיוחד".

על ההתבטאות של בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו, כי לא ייכנס לפוליטיקה, אמר יו"ר הקואליציה: "אני לא אחראי עליו. הוא מחליט לעצמו מה הוא רוצה לעשות. כל ההתקפות נגדו היו כי חשבו שהוא הולך להיכנס לפוליטיקה. אני מכיר אותו מעט מאוד, אבל מאמין שיש לו כישרון אם הוא רואה את אבא ואמא שלו מתפקדים".

אתמול שיגרה סיעת הבית היהודי מכתב אל ביטן, שבו היא דורשת ממנו לעצור את קידום חוק חקירות ראש הממשלה. בסיעה הסבירו כי מכיוון שמדובר בחוק יסוד, שינויו אסור על פי ההסכמים הקואליציוניים שנחתמו בין הצדדים, המחייבים את הסכמת כל הסיעות. במכתב הסבירה יו"ר הסיעה, שולי מועלם, כי לא הושגה הסכמה בין חבריה בנוגע לחוק, ודרשה להימנע מהעלאת הצעת החוק בשלב זה "לאור חילוקי הדעות המהותיים".

הפופולריים